Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) kúpila nedávno takmer 12 % akcií Českej sporitelne, a. s. Na hlasovacích právach táto účasť predstavuje 14 %, lebo časť akcií vlastnia mestá a obce v ČR, ktoré ich dostali v prvej vlne kupónovej privatizácie bezúplatným prevodom. Podľa súčasnej ceny akcií tejto tradičnej českej banky na BCPP, ktorá pri obchodoch na parkete dosahuje až 2,5-násobok nominálnej hodnoty, má balík akcií, ktorý získala EBOR, hodnotu 2,5 mld Kč. EBOR podľa posledných správ kúpila tento balík za 66 mil. ECU. Podiel FNM ČR v tomto ústave po tejto transakcii poklesol na 33 %, čím si zachová tzv. blokačný balík. Česká vláda nedávno rozhodla predať celý balík akcií v držbe FNM ČR, poradcom pre výber investora sa stala americká poradenská spoločnosť Merill Lynch. Dokončiť privatizáciu tohto ústavu Tošovského vláda už nestihne. Zámer privatizovať všetky banky - akciové spoločnosti s účasťou FNM - ohlásila ešte Klausova vláda minulý rok. Ide o Komerční banku, a. s., Českú sporitelnu, a. s., ČSOB, a. s., a Investiční a Poštovní banku, a. s. (IPB), všetky ústavy sídlia v Prahe. IPB bola v apríli predaná japonskej Nomure, ktorá do nej okrem kúpy svojho podielu (36 % akcií) za 2,9 mld Kč investovala ďalších 6 mld Kč a vydala podriadené dlhopisy za ďalších 6 mld Kč. Akciový kapitál IPB tak vzrástol na 11,6 mld Kč a stala sa kapitálovo najsilnejšia banka v ČR. Akciový kapitál podľa rozhodnutia akcionárov sa bude ďalej navyšovať.
Podľa ekonomických komentátorov je vstup EBOR do Českej sporitelne výzvou budúcej vláde, aby v privatizácii bankového sektora pokračovala. EBOR ako akcionár často vstupuje spolu s iným strategickým investorom, málokedy získava majoritu. U nás takýmto spôsobom EBOR vstúpila do Poľnobanky, a. s., spolu, s dvoma talianskymi investormi, tento rok vstúpila do Priemyslovej banky, a. s. Košice. EBOR mienila vstúpiť aj do ústavu, ktorý v týchto dňoch vznikol transformáciou Agrobanky, a. s. Praha, ktorá je stále v nútenej správe ČNB. EBOR mala do Agrobanky vstúpiť zároveň s americkým General Electric. Nakoniec od vstupu do Agrobanky EBOR upustila, ale vyhlásila, že naďalej počíta s výraznou angažovanosťou v privatizácii českých bánk, na tento účel mieni investovať 200 až 300 mil. ECU. EBOR začala vyjednávať o vstupe do ďalšej českej banky - ČSOB. Istý analytik sa vyjadril, že prítomnosť EBOR v Českej sporiteľni prípadne aj v ďalších ústavoch je poistkou v akcionárskej štruktúre týchto bánk.
Na prejavenie vážneho záujmu o privatizáciu ČSOB začiatkom júna uverejnila česká vláda inzerát vo svetovej tlači. V piatok bol uzavretý zoznam uchádzačov o privatizáciu ČSOB, prihlásilo sa 15 subjektov. Z nich vláda spolu s poradenskou spoločnosťou Schroders vyberie užší okruh záujemcov, ktorým umožní nahliadnuť do podrobných výkazov banky. Potom sa začnú rokovania o cene a iných podmienkach predaja ČSOB. Účasť v ČSOB má aj NBS, nie je známe, či chce predať svoj podiel a či bude svoj postup koordinovať s ostatnými investormi. Pri koordinácii postupu s iným investorom môže NBS získať za svoj podiel 25 %, ktorý nie strategický, a preto sa hocikedy nedá dobre speňažiť, mimoriadnu prémiu. Líder ČSSD Miloš Zeman na svojich predvolebných vyhláseniach opakoval, že ak sa dostane ČSSD k moci, nebude privatizovať banky v priebehu niekoľkých mesiacov, ale niekoľkých rokov. Za privatizáciu veľkých českých bánk hovorí akútna potreba doplnenia týchto ústavov kapitálom, čo významní českí akcionári, ako FNM ČR a významné fondy, nie sú schopní pre nedostatok vlastného kapitálu. JURAJ ĎURČENKA