PRAHA (ČTK) - Víťazstvo sociálnej demokracie vo voľbách českého prezidenta Václava Havla neprekvapilo, podľa neho je však sporné, či vzhľadom na to, že nemá v parlamente nadpolovičnú väčšinu, možno vôbec o víťazstve hovoriť. Sociálnu demokraciu volili tí ľudia, ktorí cítili, že je „čosi zhnité v štáte českom v tých posledných rokoch“, vyjadril sa V. Havel vo včerajších rozhlasových Rozhovoroch v Lánoch. Voliči sociálnej demokracie podľa neho cítili, že reformy nepokračujú správnym tempom a smerom a ovplyvnili ich škandály niektorých strán.
Prekvapivo vysoký volebný zisk ODS pripisuje prezident najviditeľnejšej volebnej kampani a aj tomu, ako už povedal pred voľbami, že Únia slobody, ľudovci a ODA nedokázali vysvetliť, prečo z vlády Václava Klausa odišli. „A tým, že boli takto zdvorilí, takto zdržanliví, takto opatrní, tým vlastne podporili tú teóriu, že pád Václava Klausa bol zlým sprisahaním akýchsi sprisahancov, sarajevský atentát, zrada, že garant reforiem bol zvrhnutý dajakými mocichtivými ľuďmi,“ mienil prezident.
Únia slobody sa v sobotu jednoznačne priklonila k rokovaniu o vládnej koalícii s ODS a ľudovcami, a to pod podmienkou, že ODS nebude mať vo vláde väčšinu. Predseda únie Jan Ruml taktiež potvrdil, že predseda ČSSD Miloš Zeman, ktorý zostavuje vládnu koalíciu, ponúkol kreslá ľuďom blízkym Únii slobody, ale tí ponuku odmietli, čo podľa pozorovateľov znížilo Zemanove vyhliadky na úspešné vytvorenie väčšinovej koalície.
Václav Havel nevylúčil možnosť „pracovného kontaktu“ s komunistami v rámci terajšej povolebnej situácie a predseda KSČM Miroslav Grebeníček vyjadril pripravenosť prijať pozvanie na „konzultácie“, ktoré Havel vedie s predsedami všetkých parlamentných strán. Proti Havlovmu návrhu sa dosť ostro vyslovil Jan Ruml, ktorý má s prezidentom, ako uvádza tlač, veľmi dobré vzťahy. Miloš Zeman včera síce žiadne rokovanie o zostavení vlády neviedol, ale do tlače sa dostala informácia, že v záujme prilákania Únie slobody a ľudovcov ponúkol kreslo premiéra Josefovi Luxovi, miesto ministra financií Josefovi Tošovskému a ministra zahraničných vecí Josefovi Zieleniecovi.
Prezident Havel v Českom rozhlase nadhodil nepriamo myšlienku, že by Václav Klaus nemusel byť druhým v poradí, koho poverí zostavením novej vlády. Nestalo by sa tak, keby iné „subjekty“ prejavili spoločnú vôľu, aby poveril niekoho iného, oznámil Havel, ale neupresnil, koho tým má na mysli.