úroveň. Uviedla to včera agentúra Reuters. Zvláštnu tlačovú konferenciu, na ktorej sa obaja najvyšší predstavitelia USA a Číny pustili do „slovného pingpongu“, snímala televízia v priamom prenose a umožnila tak v bezprecedentnej otvorenosti miliónom Číňanov sledovať necenzurované politické dianie vo svojej krajine. Pre Clintonových poradcov bola práve táto vec vrcholnou, ak nie priam historickou udalosťou stretnutia oboch prezidentov. Podľa poradcu prezidenta USA Sandyho Bergera sa v mestách dokonca zastavovala premávka - napríklad taxikári zastavovali na krajniciach ulíc, aby si v pokoji vypočuli rozhlasové vysielanie. Veľa čínskych divákov tlmočilo agentúre svoje nadšenie a uvádzalo, že si želá viac takých televíznych prenosov. Čínska tlač však vo svojom včerajšom vydaní cenzurovala kritiku potlačenia demokratických hnutí na pekinskom námestí Tchien-an-men v roku 1989, ktorú v sobotu vyslovil Clinton. Podľa agentúry AFP to urobila napriek tomu, že konferenciu vysielali v priamom prenose čínska televízia a rozhlas. Namiesto Clintonovho vyhlásenia, že intervencia armády, ktorá privodila smrť stoviek ľudí, bola chybou, citoval napríklad denník Žen-min ž-pao tlačovú agentúru Nová Čína, podľa ktorej obaja prezidenti vyjadrili svoje stanoviská na otázky novinárov z oblasti ľudských práv v Tibete. Denník tiež citoval slová čínskeho prezidenta, ktorý uviedol, že Čína a USA na to pozerajú trochu inak, ale v základe sa zhodujú.
Sobotňajšie stretnutie Clintona a Ťiang Ce-mina neprinieslo podľa hongkonskej tlače veľa konkrétnych výsledkov. Podľa denníka Open Clinton ukázal svoje zaujatie pre dodržiavanie ľudských práv tým, že otvorene kritizoval krvavé potlačenie demokratického hnutia na námestí Tchien-an-men. Denník Apple Daily zdôraznil, že komunistická strana a Ťiang nepochybne „stratili body“ pri rokovaní tým, že vtedajší vojenský zákrok nebol ani teraz čínskou stranou označený za chybu, ako to naopak potom urobil Clinton na tlačovej konferencii.
ČÍNSKI DISIDENTI A MS VO FUTBALE
Šesť čínskych disidentov zo Šanghaja požiadalo o stretnutie s americkým prezidentom B. Clintonom. Disidenti očakávajú Clintona pri návšteve mesta v utorok a v stredu. Obávajú sa ale toho, že budú zatknutí podobne ako štyria disidenti pri Clintonovej návšteve v meste Si-an, ktorí boli prepustení až po Clintonovom odlete. Aktivisti zároveň pozvali Clintona na návštevu pracovného tábora v Ta-fengu, kde boli väznení. Podľa nich je väznica peklom na zemi, kde je 800 väzňov, nútených pracovať 12 hodín denne sedem dní v týždni, neustále trýznených. Vyhlásili, že v tábore sa vyrábali aj futbalové lopty pre firmu Adidas, ktoré sa teraz používajú na majstrovstvách sveta vo Francúzsku. (ČTK)