napísal v piatok v úvodníku nazvanom „Prípad Slovensko“ vplyvný nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). „Vinu na medzinárodnej izolácii geostrategicky nie nedôležitého štátu má Mečiar, ktorý bol Západom odpísaný ako nepoučiteľný autokrat. Zlou povesťou šéfa vlády trpí celý národ, ktorý sa doteraz odmietol od neho odpútať,“ píše denník. Podľa FAZ Mečiarovi stúpenci obvinenia odmietajú a zvádzajú všetko na to, že Slovensko prišlo na svet ako nežiaduce dieťa. Je pravda, mieni denník, že slovenská secesia nebola vždy posudzovaná sympaticky. Američania mali pri vyslovení nezávislosti Slovenska na mysli Tisov režim. Vo svojej hrdosti urazení Česi prorokovali, že Slovensko nebude schopné organizovať národné spoločenstvo a konečne to boli Maďari, ktorí majú na Západe omnoho väčšiu lobby, ako nešikovne agitujúci Slováci, ktorí tvrdili, že slovenský národný štát sa stane väzením pre svoje menšiny.
Podľa FAZ by sa všetky tieto námietky dali vyvrátiť, keby tieto názory nepodporil ďalším bohatým materiálom sám Vladimír Mečiar. Formálne sa jeho vláda väčšinou riadila zásadami demokracie a právneho štátu. Machináciami za touto deravou fasádou však Mečiar ukázal, že v skutočnosti ovláda podstatu autoritatívnej vládnej formy. Jeho hlavným motívom v sporoch s opozíciou, s prezidentom, ústavným súdom a s tlačou bolo a je udržanie moci. Tá sa stala najvyšším kritériom aj v privatizácii štátneho majetku, aby tak bol etablovaný plutokratický program.
Jedným z hlavných dôvodov súčasnej situácie podľa FAZ je, že Slovensko nemá storočnú tradíciu nezávislého štátu. Naopak po rakúsko-maďarskom vyrovnaní v roku 1867 bol slovenský národ podrobený tvrdej maďarizácii. Mečiara vie využiť dobu a to, že sa na Slovensku voliči skôr pozerajú na osobnosť, ako na stranícky program. Vystupoval a vystupuje v úlohe ochrancu slovenského štátu. Tretina voličov zostáva preto populistovi Mečiarovi verná. Rovnako veľká časť však zrejme o ňom už dobrú mienku nemá. „Bude teraz záležať na schopnostiach tak ako predtým ešte slabej opozície, či sa tento názor na Mečiara prejaví tiež v jesenných voľbách, alebo či tieto voľby privodia mocenskú zmenu. Ak zostane Mečiar v úrade, potom bude „Prípad Slovensko“ pre Západ naďalej odložený ad akta. Pre veľmoc na východe, ktorá vývoj už v súčasnosti pozorne sleduje, by sa až potom stal skutočne zaujímavým.