o trojročného úverového programu v hodnote 9,2 miliardy USD pozastavenú splátku 670 miliónov azda zmierni nevraživosť komunisticko-národnej väčšiny poslancov k predsedovi vlády, ktorého im vnútil prezident. Hádam budú teraz láskavejší aj k opovrhovanému „otcovi privatizácie“ Anatolijovi Čubajsovi, ktorý rokuje so zástupcami MMF. Výkonná rada MMF zatiaľ nerozhodla o úsilí Anatolija Čubajsa dostať od fondu dodatočný úver 10–15 miliárd USD. No podľa tlačového tajomníka bol riaditeľ MMF Michel Camdessus ruskou žiadosťou o také peniaze „prekvapený, pretože fond toľko jednoducho nemá“.
Jeľcin si teda nemôže byť istý, či nebude predsa len treba použiť „rázne opatrenia“, ktorými zachmúrene hrozil na rozšírenom zasadaní vlády. O týchto krokoch nepovedal nič bližšie a vedel prečo. Väčšina v Štátnej dume sa chystá zosadiť ho, a tiež vie prečo. Ak sa začne takáto procedúra, prezident už nemôže rozpustiť parlament. Ústava tiež dáva právo vypisovať dane výlučne Štátnej dume. No ak na dôvažok k daňovým únikom, odhadnutým na 100 miliárd rubľov, parlament neuloží aj nové dane, tak z protikrízového programu nebude nič. Člen-korešpondent Ruskej akadémie vied Nikolaj Šmeľov v rádiu Golos Rossii upozornil, že jeden rubeľ nesplatený štátom spôsobuje v reťazi platieb nevyrovnanie 6 rubľov podlžností iných hospodárskych subjektov. Podľa sto stránok protikrízového plánu sú však vysnívané miliardy od MMF určené predovšetkým na stabilizáciu rezerv ruskej ústrednej banky. Podľa Nikolaja Šmeľova „v Rusku neplatí nikto nikomu. A keď platí, tak výmenným obchodom alebo inou náhradou peňazí“.
Berlínsky denník Die Welt radí MMF, aby šetril peniaze na iné naliehavé účely, ak sa doláre od neho majú v Rusku použiť na zapchatie narastajúcich dier v štátnom rozpočte. Die Welt upozorňuje, že nepovšimnuté ostali podnety na zvýšenie výroby, ktorú zabrzdil reťazec neplatičstva. Spoliehaním sa na cudzie, nie na vlastné zdroje, však ruské hospodárstvo bude naďalej v kríze. JOZEF FUKATSCH
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)