meste, skupine starobylých cisárskych palácov v centre Pekingu, a navštívila Veľký čínsky múr. Clinton v chráme prítomným veriacim oznámil, že sa s nimi teší z toho, že sa ich viera v Číne šíri a že rastie počet miest, kde ľudia môžu vykonávať bohoslužby. „Myslím si, že Číňania a Američania sú bratia a sestry ako deti božie… Myslím si, že naša viera nás vyzýva, aby sme sa usilovali o jednotu s ľuďmi rôznych rás, pôvodu a vyznania na celom svete,“ vyhlásil Clinton, ktorý podľa pozorovateľov chcel návštevou kostola vyjadriť aj obavu o náboženskú slobodu v Číne.
Počas návštevy kostola došlo k drobnému incidentu, keď sa do Clintonovej blízkosti chcela predrať jedna žena. Čínska ochranka jej v tom zabránila, ale po bohoslužbe jej povolili s Clintonom prehovoriť. Čínska veriaca sa americkému prezidentovi poďakovala za jeho návštevu a za podporu zabezpečenia slobody náboženského vyznania v krajine. Novinárom pred chrámom potom oznámila, že v Číne jestvuje v tomto smere veľká nerovnosť. Bohoslužby sú v Číne povolené len v štátom registrovaných a kontrolovaných „vlasteneckých“ náboženských skupinách.
Podľa organizácie pre ľudské práva sú desiatky popredných katolíckych a protestantských činiteľov väznené za to, že sa odmietli podrobiť vládnej kontrole. Podľa oficiálnych údajov je v Číne 100 miliónov veriacich - budhistov, taoistov, moslimov, katolíkov a protestantov. Protestanov je podľa úradov 10 miliónov, katolíkov sú štyri milióny. Odhaduje sa však, že ich skutočný počet je omnoho vyšší.
Kostol Čchung-wen-men je najväčší a najstarší protestantský kostol v Pekingu. V roku 1876 ho postavili americkí metodisti, v roku 1900 ho vypálili účastníci hnutia zameraného proti cudzincom, tzv. boxerského povstania, a v roku 1904 bol opäť postavený.
(ČTK)