BELEHRAD (REUTERS, r) - Americký krízový vyjednávač Richard Holbrooke sa včera opäť, už po druhý raz za 24 hodín, snažil presvedčiť juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, aby zaujal ústretovejší postoj pri riešení situácie v Kosove a zabránil "hroziacej tragédii". Holbrooke zdôraznil, že v tejto chvíli je nevyhnutné oddeliť bojujúce strany, Srbov a kosovských Albáncov, od seba. Ako uviedol, vojenské jednotky oboch strán sa musia vzdať všetkých kontrolných postov a stiahnuť sa späť do kasární. . V stredu Holbrooke cestoval po juhovýchodnom regióne srbskej provincie Kosovo, aby získal dojmy z prvej ruky o rozsahu škôd a rozsahu bojov, ktoré vyhnali desaťtisíce kosovských Albáncov z ich domovov. Belehrad obviňuje Oslobodzovaciu armádu Kosova (UCL). z terorizmu, UCL je podľa Miloševiča mimo kontroly umiernených albánskych politikov a hrozí zatieniť popularitu umierneného kosovského politického vodcu Ibrahima Rugovu. Napriek všetkým očakávaniam získala UCL kontrolu nad viac ako 30 percentami územia Kosova za necelé tri mesiace. Etnickí Albánci tvoria 90 percent populácie Kosova. Západ im opätovne tlmočil, že nezávislosť Kosova nepripadá do úvahy. Pohrozil tiež Belehradu leteckými údermi NATO, ak neukončí ozbrojenú akciu v Kosove. "Nečakajte, že táto vec sa vyrieši za týždeň. Toto nie je posledná šanca na mier, ako niektorí z vás píšu," povedal Holbrooke tento týždeň novinárom.
Nemecký minister zahraničných vecí Klaus Kinkel včera povedal, že západné mocnosti budú hľadať politické riešenie kosovskej krízy a budú stáť pevne proti volaniu po zaručení nezávislosti provincie. Po rozhovoroch s Rugovom v Bonne uviedol, že NATO je pripravené na vojenskú akciu proti srbskému zásahu proti etnickým Albáncom v oblasti.
Niektorí analytici sa dnes obávajú hrozivého scenára, v ktorom Miloševič náhle nechá Kosovo ísť, čím hodí horúci zemiak Západu, v kalkulácii, že si tým zaistí politické prežitie. "Ak povie srbským vojakom ,chlapci, poďte domov`, potom bude Rugova možno prvou obeťou boja medzi Albáncami, " povedal nemenovaný západný pozorovateľ. "Potom bývalý pravicový albánsky prezident Sali Berisha, ktorý podporuje UCL vo svojej dŕžave v severnom Albánsku, využije svoju starú obľúbenosť a vyrazí proti premiérovi Fatosovi Nanovi. Čo znamená novú občiansku vojnu v Albánsku. Medzitým vzbĺkne Macedónsko. Napokon, entita bosnianskych Srbov môže ľahko povedať - hej, kosovskí Albánci dostali nezávislosť, prečo by sme nemohli my? A bude po bosnianskom mierovom procese. Je to naozaj katastrofický scenár."
Autor: r