Čínska strana vydláždila ulice Pekingu červenými kobercami, aby si uctila vzácneho hosťa a očakáva, že americký prezident sa ako slušný návštevník nebude zaujímať o špinu, ktorú pod ne hostiteľ ukryl, napísal ktosi v súvislosti so začínajúcou 9-dňovou návštevou amerického prezidenta Billa Clintona. "Čím viac otvoríme Čínu svetu, tým viac slobody z neho do Číny prenikne," napísal Clinton v článku pre časopis Newsweek na obranu svojej otvorenej politiky voči Pekingu. Janet Heningerová z Washingtonskej univerzity tvrdí, že Clintonov súhlas s návštevou Námestia Tchien-an-men, symbolu masakry z roku 1989, bol osudovou chybou. "Číňania z ich uhla pohľadu týmto už dostali to, čo od návštevy očakávali - to, čo sa stalo pred deviatimi rokmi, zmizlo pod kobercom." Prvého amerického prezidenta, ktorý Čínu od masakry navštívil, za ústupok čínskemu protokolu v tomto bode kritizovali aj vlastní demokrati.
OBCHODNÍ PARTNERI
Spojené štáty a Čína majú rušné obchodné vzťahy. Sú to však najmä Američania, ktorí kupujú lacný čínsky tovar, v dôsledku čoho sa skončila vzájomná bilancia za minulý rok s 50-miliardovým americkým deficitom a prognózy na tento rok sú ešte horšie. Čína sa všemožne snaží stať členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a využiť jej colné zvýhodnenia, v čom jej až doteraz Američania bránili, momentálne však cíti veľkú príležitosť. Najmä po tom, čo Peking a Washington zblížili nedávne jadrové pokusy v Indii a Pakistane.
ĽUDSKÉ PRÁVA
Pozornosť väčšiny médií bude sústredená pravdepodobne na oficiálny uvítací ceremoniál na Námestí Tchien-an-men. Približne dvetisíc politických väzňov v čínskych žalároch, z ktorých sa jedna osmina dostala za mreže po potlačení prodemokratického hnutia v roku 1989. Do kategórie ľudských práv patrí samozrejme aj otázka Tibetu a Hongkongu.
ŠKANDÁL
Clintonova Demokratická strana totiž v súčasnosti čelí obvineniam z finančnej podpory, ktorú prijala počas volebnej kampane v roku 1996 práve z Číny. Na oplátku mali demokrati umožniť čínskej strane nákup dôležitých strategických technológií.
RAKETY
Súčasťou cesty prezidenta Clintona v USA by malo byť aj podpísanie dôležitej dohody o deaktivácii raketových systémov, ktorými na seba obe krajiny už roky navzájom mieria ponad Pacifik. Steve Yates z Heritage Foundation tvrdí, že práve táto skutočnosť sa mala stať ťažiskom prezidentovej cesty. "Ak sa však Clinton pokúša počas svojej cesty iba dokázať, že jeho otvorená politika voči Číne prispieva k dôležitým vnútorným zmenám v krajine, potom sa summit míňa so svojím cieľom."