Umiernená prezidentka Srbskej republiky (RS) v Bosne Biljana Plavšičová bude opäť kandidovať na úrad hlavy štátu v septembrových všeobecných voľbách. Ako informovala belehradská tlačová agentúra BETA, o jej kandidatúre za koalíciu Svornosť (Sloga) rozhodol včera hlavný výbor koalície v Banja Luke. Koalícia pozostáva zo Srbského národného zväzu (SNS) Biljany Plavšičovej, Socialistickej strany Živka Radišiča a Nezávislých sociálnych demokratov úradujúceho premiéra RS Milorada Dodika.
Irán proti
Predseda iránskeho parlamentu Alí Akbar Nátik-Núrí vylúčil akúkoľvek normalizáciu vzťahov so Spojenými štátmi a zároveň odsúdil Washington za "snahy o rozdelenie iránskej spoločnosti". Vyhlásenie iránskeho predstaviteľa citovala včerajšia iránska tlač. Predseda parlamentu ďalej uviedol, že nedávne vyhlásenia americkej minsterky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej týkajúce sa vzťahov s Iránom smerujú k rozpútaniu psychologickej vojny proti Iraku a že "USA sa hnevajú na islamskú revolúciu a snažia sa zasiať nezhody do srdca iránskej spoločnosti".
ROZŠÍRENIE NATO
Horná komora španielskeho parlamentu, Senát, schválila v utorok neskoro večer rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Českú republiku, Poľsko a Maďarsko. Pretože dolná komora parlamentu, Kongres, ratifikovala rozšírenie už v máji, Španielsko sa stalo jedenástou krajinou zo šestnástich členov NATO, ktorá rozšírenie odobrila. Za rozšírenie hlasovalo 205 senátorov z 208 prítomných, iba traja boli proti. Aj májové hlasovanie Kongresu prebehlo podľa jeho slov jednoznačne a bez problémov.
MINISTRI O SCHENGENE
Ministri vnútra krajín strednej a východnej Európy (KSV) včera v belgickom Ostende po prvý raz rokovali so svojimi kolegami zo štátov Európskej únie o právnych aktoch súvisiacich so Schengenskou dohodou o voľnom pohybe osôb. SR na rokovaní zastupuje slovenský minister vnútra G. Krajči. Krajiny EÚ pripravovali pre východoeurópskych partnerov ucelenú informáciu o podmienkach Schengenu. Predovšetkým im leží na srdci, či kandidátske krajiny sú schopné a majú vôľu pripojiť sa k Schengenskému informačnému systému (SIS), ktorý zabezpečuje ochranu pred prienikom nežiadúcich osôb. Podpisom Schengenskej dohody prisľúbili jej účastníci zrušenie všetkých colných bariér medzi sebou a zároveň spoločný postup voči tretím krajinám. Dohodli sa, že posilnia kontroly na hraniciach s nečlenskými krajinami a zladia svoju vízovú politiku. Systém im tiež umožňuje porovnávať žiadosti o azyl. Cudzinec, ktorý dostane vstupné vízum do jednej z uvedených krajín, môže bez ďalších formalít cestovať aj po ostatných štátoch schengenského priestoru.