Pokoj zbraní hlavných teroristických organizácií v Severnom Írsku ešte neznamená skutočný mier. Severné Írsko je historicky a nábožensky rozdelené do dvoch vzájomne znepriatelených táborov. Obe komunity - katolícka a protestantská - žijú oddelene, vo vlastných štvrtiach. Belfast je typickou ukážkou zrážky dvoch odlišných tradícií - írskej a britskej.
BUDE DEMILITARIZÁCIA DO ROKU 2000?
Povestná Falls Road v západnom Belfaste, kde žije katolícka komunita, i v súčasnosti pripomína obraz vojnových čias. Pred budovami, z ktorých sú mnohé poznačené streľbou, stoja kamenné zátarasy. Vchody do krčiem sú ohradené železnými krytmi a nad dverami sú nainštalované kamery, ktoré snímajú osoby prichádzajúce do vnútra. "Len málo sa zmenilo," hovorí miestny aktivista Sinn Fein Ray O`Hara, poukazujúc pritom na vozidlá britskej armády. Ray je katolík, pochádzajúci z republikánskej rodiny, z ktorej viacerí členovia boli v Írskej republikánskej armáde (IRA). Začiatkom 70-tych rokov sa zúčastňoval pouličných bojov s britskými ozbrojenými zložkami. Ray hovorí, že mier nezavládne dovtedy, kým britská armáda neodíde. "My republikáni, považujeme britské vojsko za okupačnú silu, ktorá zaberá cudzie územie. Tí, čo chcú mier na britskej strane, si musia uvedomiť, že podmienkou je urýchlená demilitarizácia..." Rayova požiadavka vyjadruje názor drvivej väčšiny katolíckeho obyvateľstva. V tejto otázke však panuje skôr skepsa, lebo len málokto verí, že britskí vojaci, ktorých počet dosahuje 18 500, odídu do roku 2000.
"ZATVORTE MU ÚSTA
A VYHOĎTE HO"
"Írskosť" katolíckych oblastí západného Belfastu cítiť takmer na každom kroku. Ulice, ktorých názvy sú dvojjazyčné, zdobia výrazné nástenné maľby a írske štátne vlajky upevnené na strechách domov. Centrom života írsky hovoriacej komunity je Cultúrlann. Tu, v priestoroch bývalého presbyteriánskeho chrámu, sa schádzajú milovníci írskeho jazyka. Okrem divadiel, rôznych záujmových krúžkov, škôlky a súkromnej školy s írskym vyučovacím jazykom tu sídli aj redakcia jediného týždenníka v írskom jazyku LÁ (Deň). Podľa britských štatistických údajov žije v Severnom Írsku vyše 90 000 ľudí, ktorí používajú írsky jazyk. Známy írsky aktivista a šéfredaktor LÁ Eoghan O`Néill však hovorí, že ich počet je v skutočnosti oveľa vyšší, pričom argumentuje prieskumom Ulsterskej televízie (UTV) z roku 1991, podľa ktorého 142 000 obyvateľov Severného Írska odpovedalo kladne na otázku, či ovláda írčinu. Britská vláda dodnes neuznala štatút írsky hovoriacej komunity v provincii. "Keď som nedávno prišiel do BBC na rozhovor a svoje meno som povedal v írskom jazyku, upozornili ma, že mi nerozumejú a že svoje meno musím povedať v angličtine," hovorí Eoghan O`Néill. Lakonicky konštatuje, že ani v britskej televízii, ani v rozhlase nemajú vlastný vysielací čas. Voči protestantskej komunite má Eoghan O`Néill len jednu prosbu, aby rešpektovala írsku kultúru ako rovnocennú britskej. Spomína príhodu, ako istý novinár položil v írčine otázku vodcovi probritskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) reverendovi Ianovi Paisleymu, ktorý v odpovedi naňho vykríkol: "Zatvorte mu ústa a vyhoďte ho."
IRA - OCHRANKYŇA MORÁLKY
Katolícke štvrte západného Belfastu oddeľuje od protestantských obrovský železobetónový múr. Z bezpečnostných dôvodov sa všetky brány umožňujúce prechod do oboch častí zatvárajú o 5. hodine popoludní. Protestantská štvrť Shankill je považovaná za baštu odporcov mierovej dohody z radov probritských polovojenských skupín, ktorých zastupuje Lojalistický dobrovoľnícky zbor (LVF). Táto štvrť je smutne preslávená aj gangom "Shankillských mäsiarov", ktorí v polovici 70-tych rokov brutálne zavraždili 30 katolíkov. Mnohí taxikári z katolíckych štvrtí odmietajú vstúpiť do týchto oblastí obávajúc sa o vlastný život. Duch "mäsiarov" naďalej straší. Len prednedávnom sa vyskytli prípady útokov na taxíky so zelenou stuhou, ako aj pokusy o únos vodičov.
Ostrým kontrastom "robotníckych štvrtí" západného či severného Belfastu je moderné centrum mesta. Život tu prúdi mimoriadne rýchlym tempom. Rovnako rýchlo sa však zastavuje - po 8. hodine večer je v uliciach ľudoprázdno. Po nočných podnikoch tu niet stopy. V súčasnosti v Belfaste nenájdete erotický bar, lebo podľa IRA to poškodzuje morálku. Keď si tu istý obchodník po tretí raz otvoril striptízbar, ktorý mu IRA dvakrát vyhodila do vzduchu, bez varovania zlikvidovala aj jeho. IRA často berie spravodlivosť do svojich rúk a uskutočňuje "trestné výpravy" proti drogovým dílerom a zločincom, ktorých tradične strieľa do kolien. Hlavné ulice v katolíckych štvrtiach západného Belfastu neprestajne strážia republikánski aktivisti, ktorí chcú takto nahradiť v ich očiach skompromitovanú Kráľovskú ulsterskú políciu (RUC). Pre väčšinu katolíkov i protestantov je však neprijateľné, aby sa z bývalých teroristov stávali ochrancovia poriadku. Keď navyše stále "visí niečo vo vzduchu"...
Autor: PRE SME - MARTIN MÓZER, Belfast-Bratislava