MINSK (REUTERS, r) - Bielorusko v pondelok odmietlo hľadať akýkoľvek kompromis so západnými krajinami v snahe vyriešiť situáciu, ktorá prinútila ich diplomatov opustiť krajinu. "Odišli na dočasné konzultácie s veľkou pompou za výstrelov šampanského a vyjadrili nádej na skorý návrat," povedal novinárom bieloruský minister zahraničných vecí Ivan Antonovič. "Nebudeme podnikať žiadne kroky, oni sa vrátia aj sami."
Japonský chargé d`affaires v Bielorusku, ktorý sa tiež pridal k protestu diplomatov európskej "pätnástky" a USA, včera už tiež opustil krajinu po tom, čo tak v pondelok spravili jeho kolegovia. Odchod bol protestom proti bieloruským orgánom, ktoré veľvyslancom zakázali prístup k ich rezidenciám v oblasti Drozdy pod zámienkou nutnosti opravy inžinierskych sietí. Autoritatívny Lukašenko, ktorý má v Drozdoch tiež svoju rezidenciu, chcel mať veľvyslancov "ďalej od tela" a v pondelok im navrhol osobné stretnutie v prípade, že nedokážu vyriešiť problémy s vysťahovaním. Na ich odchod reagoval slovami, že ho veľmi udivil.
"Reakcia bieloruského prezidenta na odchod veľvyslancov USA a Európskej únie bola veľmi čudná," povedal odchádzajúci šéf japonskej misie Šigao Natsui. "Ponúkal stretnutie diplomatom, ktorí boli už v tom čase za hranicami krajiny." Na získanie podpory v Bielorusku Lukašenko neváhal použiť všetky osvedčené metód sovietskej éry a obvinil Západ z množstva vnútorných problémov svojej krajiny. Bieloruské orgány v utorok začali obviňovať západný svet z podpory bieloruskej opozície. "Prečo klamú o porušovaní ľudských práv v Bielorusku? Iba preto, aby prostredníctvom našich neprajníkov vyvolali zmenu vlády," povedal jeden z Lukašenkových blízkych spolupracovníkov.
Aféra s vysťahovaním sa dotkla aj rezidencie ruského veľvyslanca v Bielorusku. Moskva však poprela, že by sa v tejto súvislosti chystala odvolať svojho diplomatického zástupcu. Naopak, viaceré moskovské noviny priniesli na svojich prvých stranách analýzy, hovoriace o tradičných dobrých obchodných vzťahoch s Bieloruskom.
Autor: r