MOSKVA (REUTERS, r) - Ruský prezident Boris Jeľcin včera prísne varoval, že ruská finančná kríza dosiahla alarmujúce rozmery a žiadal radikálne a bezodkladné kroky na odvrátenie politickej nestability a sociálnych nepokojov. Premiér Sergej Kirijenko reagoval vyhlásením antikrízového programu, vrátane daňových opatrení, krátenia výdavkov a ochrany ohrozeného rubľa. "Ekonomická kríza sa stala takou akútnou, že je tu sociálne a politické nebezpečenstvo," povedal Jeľcin na zriedkavom spoločnom stretnutí vlády a parlamentu. V obave pred tým, že Medzinárodný menový fond žiada najprv zreteľný pokrok v reforme, než dodá sľubované alebo ďalšie peniaze, Jeľcin varoval opozičnú dolnú komoru parlamentu, aby neblokovala Kirijenkove opatrenia. "Cena prieťahov, kriku a bitiek je dnes príliš vysoká," povedal. "Nemám sklon dramatizovať situáciu, ale extrémne napätie v ruskej spoločnosti sa stalo realitou. (...) Musíme vážne korigovať našu ekonomickú politiku." Jeľcinove poznámky boli najalarmujúcejšími za týždne krízového vývoja na ruských finančných trhoch, kde akcie stratili polovicu svojej hodnoty a vládne kroky nedokázali ukončiť špekulácie o devalvácii rubľa. "Tieto opatrenia musia byť prijaté pred začiatkom letných prázdnin dumy (16. júla)," povedal Jeľcin. Potom si uchlipol zo šálky čaju a pozrel sa okolo seba zúženými štrbinkami očí. Znepokojené ticho trvalo viac ako 20 sekúnd, než povedal: "Ak neprijmete zákony navrhované v programe, siahnem po iných prostriedkoch".
Premiér Kirijenko v dume vymenoval niekoľko zákonov, ktoré musí parlament hneď prijať a zahrňujú zmeny v daňovom systéme, v rozpočte a v systéme sociálnej podpory. Podľa jeho slov si vláda tvrdo zasadne na daňových neplatičov a zavedie novú všeobecnú daň na podporu malých podnikateľov, ktorí dnes podľa niektorých štátnych úradníkov platia dane vo výške 80 percent zisku. Kirijenko sľúbil obranu rubľa, hoci hovorca dumy, komunista Gennadij Selezňov pred zasadaním povedal, že považuje za pravdepodobnú skorú devalváciu, ktorá by mohla znamenať pád vlády.
Tím MMF v týchto dňoch v Moskve rokuje o uvoľnení 670 miliónov dolárov z existujúceho úveru a možnej ďalšej pomoci Rusku. Podľa predsedu Centrálnej banky Sergeja Dubinina je systém stabilný a má dosť rezerv, môže však utrpieť krízou, ktorá môže byť spojená s protestami nezaplatených robotníkov i krízovým vývojom na trhu. Krízu v Rusku spôsobili čiastočne finančné problémy na ázijských trhoch, ale i vnútorné faktory, ako nízke daňové odvody do štátnej pokladnice.
Autor: r