Čínske úrady odňali vstupné víza trom americkým novinárom z rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Ázia, ktorí mali sprevádzať prezidenta Spojených štátov Billa Clintona do Číny. Opatrenia vraj prekvapili americkú vládu a prinútili vysoko postavených činiteľov sa kvôli tomu v pondelok stretnúť a záležitosť prerokovať. Stanica Rádio Slobodná Ázia vznikla v roku 1996 s cieľom poskytovať okrem iného čínskym poslucháčom necenzurované informácie. Clinton sa o nej zmieňoval ako o prostriedku nátlaku na čínsku vládu, aby zaistila rešpektovanie ľudských práv v najľudnatejšej krajine sveta.
FIGEĽ SA STAL
PODPREDSEDOM
Člen Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Jána Figeľa v pondelok v Štrasburgu zvolili za podpredsedu politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP/CD). Táto frakcia kresťansko-demokratických poslancov má v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE) 150 členov a je druhou najsilnejšou, podobne ako v Európskom parlamente (EP). J. Figeľ uviedol, že zvolenie považuje nielen za ocenenie jeho doterajšieho päťročného pôsobenia v RE, ale aj za dôkaz otvorenosti Európy voči Slovensku. Zároveň podčiarkol, že podmienkou úspechu SR je ponúkať pozitívne riešenia spoločných problémov a záujmov Európy.
EP O MOCHOVCIACH
Európsky parlament včera v Bruseli usporiadal zvláštnu debatu k Jadrovej elektrárni Mochovce, na ktorej si európski poslanci vymenili názory s predstaviteľmi slovenského Úradu jadrového dozoru (ÚJD) a zahraničného konzorcia Eucom zaisťujúceho bezpečnosť elektrárne. Diskusia sa sústredila na prístupnosť k dokumentom o bezpečnostnom a technickom stave slovenskej elektrárne. Vedúci medzinárodnej skupiny odborníkov, ktorá nedávno navštívila Mochovce, Rakúšan Wolfgang Kramp, uviedol, že nemôže potvrdiť bezpečnosť elektrárne, pretože nielen z Bratislavy, ale ani od firiem zaisťujúcich bezpečnosť, vrátane českej Škody, nedostal všetky podklady. Firma Eucom podobné tvrdenia poprela a tak "čierny Peter" zostal v rukách českej Škody, ktorej zástupcovia sa rokovania nezúčastnili.
GONZÁLES POPIERA
Bývalý španielsky premiér Felipe Gonzáles, ktorý bol včera predvolaný ako svedok v procese s tzv. Protiteroristickými oslobodeneckými skupinami (GAS) pred Najvyšší súd v Madride, poprel, že by bol informovaný o zločinoch pričítaných týmto "eskadrám smrti". Tie v rokoch 1983-1987 v Španielsku a v južnom Francúzsku zavraždili 24 členov či spolupracovníkov separatistickej organizácie Baskicko a jeho sloboda (ETA).
MAFIÁNI NA SLOBODE
Dvaja bossovia neapolskej mafie, ktorí boli súdení spolu s 44 ďalšími pred tribunálom v juhotalianskom Salerne, utiekli v pondelok z osobitnej zamrežovanej klietky pomocou tunela, ktorý k nim zvonku vyhĺbili ich komplici. Oznámili to v noci na včera talianske policajné zdroje. Podľa doterajšieho šetrenia bol tunel ku klietke vykopaný v noci z nedele na pondelok. Obaja mafiánski bossovia Ferdinando Ceserano a Giuseppe Autorino iba odstránili dosku, ktorá prikrývala otvor, a preliezli na dvor súdnej budovy, zatiaľ čo ostatní súdení mafiáni sa rozostavali okolo mreží tak, aby nebolo vidieť, že ich šéfovia utekajú. Minister vnútra Napolitano a minister spravodlivosti Flick označili zhodne útek za "ohromujúci" a prisľúbili "exemplárne tresty" zodpovedným. V poslednom čase sa s únikmi významných zločincov z talianskych väzení či súdov priamo "roztrhlo vrece".