Izraelský prezident Ezer Weizman včera v Jeruzaleme vyhlásil, že izraelská ekonomika upadá, pretože vláda premiéra Benjamina Netanjahua nie je schopná dostať blízkovýchodný mierový proces z 15-mesačnej krízy. Podľa Weizmana nemožno izolovať ekonomiku a bezpečnosť od politiky mieru a vojny. Izraelské médiá včera informovali, že prezident Weizman v nedeľu nečakane zrušil svoju účasť na každoročnej ekonomickej konferencii, kde mal vystúpiť s otváracím prejavom. Dôvodom bol údajne protest proti Netanjahuovi, ktorý ho začiatkom júna informoval, že dohoda o odsune jednotiek z Predjordánska bude podpísaná v polovici júna, čo sa však nestalo.
BIS TRVÁ NA SVOJOM
Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) podľa svojho hovorcu Jana Šubrta trvá na tom, že v ČR pôsobí mnoho spravodajských dôstojníkov niektorých osobitných služieb krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), ktorí sa okrem iného snažia ovplyvniť vývoj v ČR. Šubert však včera odmietol povedal, o ktoré krajiny SNŠ ide, a vylúčiť či potvrdiť, že ide o Rusko. Reagoval tak na včerajšie vyhlásenie tlačovej služby ruskej rozviedky, ktorá odmietla informácie o aktivizácii ruských spravodajských služieb v ČR v súvislosti s voľbami.
Zmenili zákon
Lotyšský parlament včera v Rige schválil dôležitú zmenu kontroverzného zákona o štátnom občianstve, ktorý vyvolal odsúdenie a hrozby obchodných sankcií zo strany Moskvy. Pomerom hlasov 54:14 parlament odsúhlasil dodatok, podľa ktorého všetky deti narodené v krajine od získania nezávislosti v roku 1991 dostanú automaticky štátne občianstvo bez ohľadu na to, či ich rodičia majú lotyšské občianstvo, alebo nie. Po rozpade Sovietskeho zväzu, keď sa Lotyšsko stalo nezávislým, udeľovalo občianstvo iba tým obyvateľom, ktorí žili v krajine pred násilnou anexiou Ruskom v roku 1940 a ich potomkom. Podľa tohto zákona zostalo asi 700 000 ľudí prakticky bez štátneho občianstva.
ŠTYRIA HRDINOVIA
Štyroch indonézskych študentov, ktorých na začiatku májových nepokojov zastrelili príslušníci indonézskych bezpečnostných síl, vyhlásil včera prezident Jusuf Habíbí za hrdinov reformného hnutia v krajine. Študenti stáli pri zrode rozsiahlych nepokojov, vyvolaných kritickou sociálnou situáciou väčšiny obyvateľov krajiny, pri ktorých zahynulo okolo 1200 osôb a ktoré vyústili v abdikáciu diktátora Suharta a nástup Habíbího.