," sa vrhol hlavičkou z betónového móla do vĺn Stredozemného mora. Chvíľu za ním doplachtil na hladinu "klobúk" v tvare velikánskeho nafukovacieho dreváka. Prirodzene, oranžového. Vo vzduchu stačil gestom pozdraviť na horizonte ostrovnú pevnosť s hradom Chateau d`If, ktorý preslávil Dumasov román Gróf Monte Christo, a na obrazovke Markízy tím jeho novodobých, športovo stavaných dobyvateľov každý týždeň rieši rafinované zápletky na ceste k správnemu kľúču. Už sýtobronzové zvody miestnych krások koketujú s morom, zatiaľ dosť kŕčovito, na ich vkus je ešte trochu chladné. Piatimi gólmi v kórejskej sieti a patričnou porciou Tuborgu nažhavení Holanďania však v mori s chuťou zmývali bohaté zážitky, aby sa oddali novým. Oranžový kult vyšpičkovali funkcionári holandského futbalového zväzu hneď v noci po zápase. V areále štadióna vystrojili okoloidúcim spontánnu recepciu. Okrem gastronomických pochúťok francúzskej kuchyne vyhrával oranžovo naladený orchester a tancovalo sa na obrovskom oranžovom parkete z plastovej plachty. Všetko sa dialo v pohode v dimenziách striedmej holandskej veselosti. V tých istých uliciach a parkoch, kde sa pred týždňom skončili agresívne výmeny názorov anglických fanúšikov a miestnej polície rozbitými výkladmi, lietajúcimi fľašami, krvou, zatýkaním a obojstranne pošramotenou povesťou. V plážovom parku atrakcií štylizovaných k MS sa hrá futbal v najrôznejších podobách. Akvafutbal v nafukovacom bazéne, plážový na piesku, streetbal na známych adidasáckych plochách. Nápadití usporiadatelia ponúkajú ventilovanie prípadných vášní v nefalšovanom boxerskom ringu. Stačí si vybrať prilbu a súpera. Väčšina však medzi jednotlivými futbalovými prenosmi a každovečernými koncertmi striedavo polihuje pred veľkoplošnou obrazovkou a ponára sa do morského osvieženia.
Marseille, miliónová, rozprávkovo malebná brána do Afriky a naopak očaruje Coupe du Monde rajskou futbalovou atmosférou.Marseillčania potmehúdsky berú, že hlavným mestom Francúzska je Paríž, ale hneď dodajú, že hlavným mestom francúzskeho futbalu je Marseille. A ako si je Paríž istý svojím výsadným postavením hlavného mesta sveta na tému umenia a lásky, tak v domácej konfrontácii s najväčším obchodným prístavom Francúzska a Stredozemného mora znervóznie. Iskriví Marseillčania sa smejú, že s týmito dvoma dispozíciami sa predsa už narodili. Na azúrovom pobreží pod strážou Južných Álp vyznieva v ohni a síre južanského temperamentu celý parížsky šarm bledý a mdlý.
Na Marseille má svetlé spomienky aj bývalý československý futbal. V baráži (podobne ako pred Chile 62) o postup na MS 1970 v Mexiku 3. decembra 1969 sme na štadióne Velodrôme pred 8000 divákmi zdolali Maďarsko 4:1 gólmi Kvašňáka z jedenástky, Františka Veselého, Adamca a Jokla. Na druhý deň po slávnom návrate sa vyhlásila jedenástka roka 1969, v ktorej figurovalo deväť hráčov zo Slovenska. Na prvom mieste Kuna, okrem neho Adamec, Horváth, Kvašňák, Vencel, Jokl, Hagara, Pivarník, Petráš. Pred bezmála 30 rokmi teda o nás vedeli aj v Marseille.
Dnes marseillský richtár Jean-Claude Gaudin natešený víta celý svet bez rozdielu rasy a predsudkov a sľubuje im zážitky, ktoré nikomu nedovolia nevrátiť sa do opojného mesta. Príležitosť je už o rok - Marseille oslávi 2600. výročie svojho vzniku ako najstaršie mesto Francúzska. Neodpustí si poznámku, že osobitne srdečne prijme parížskeho kolegu.
Prezieraví organizátori zosnovali pavúka vyraďovacej časti tak, aby po osemfinále v St. Etienne bola v strategicky dôležitom štvrť- a semifinále domáca reprezentácia nadopovaná magickou silou marseillského prostredia. Potom nech si už Paríž vychutná finále. Lenže cesta doň vedie cez Marseille, pripomínajú lokálpatrioti historickú asociáciu, keď toto mesto vypravilo 500 dobrovoľníkov, aby podporili Veľkú francúzsku revolúciu na sklonku 18. storočia. Aj s bojovou piesňou marseillaisa, ktorá je dnes štátnou hymnou. Marseille je ochotné spojiť sa aj s Parížom, aby na Stade de France zahrali celému svetu 12. júla pred finále MS tú ich.
Autor: VOJTECH JURKOVIČ, Marseille