problém však môže byť pri obojstrannom úsilí rýchlo odstránený.
J. Klimko odvodil nedorozumenia z rozdielnej interpretácie Memoranda porozumenia, ktoré podpísali Slovenské elektrárne (SE) ako prevádzkovateľ JEMO a Wolfgang Kromp z pozície vedúceho expertného tímu. Slovenský veľvyslanec zdôraznil, že nejde o žiadnu medzištátnu dohodu.
Ako J. Klimko dodal, veľké očakávania vkladá Slovensko do rokovaní pod patronátom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). S potešením tiež uvítal, že Rakúsko odovzdalo MAAE "56 otázok k bezpečnosti Mochoviec" - ich zodpovedanie prispeje k uvoľneniu situácie. V prípade, že odpoveď MAAE bude napriek očakávaniu negatívna, J. Klimko si vie teoreticky predstaviť, že Mochovce budú odpojené. SR vidí jediné východisko v expertných rokovaniach, dodal slovenský diplomat. Slovenská strana má záujem na všetkých krokoch na zlepšenie vzájomných vzťahov. Známkou ochoty voči Rakúsku bola i obhliadka JEMO expertným tímom začiatkom mája. J. Klimko dúfa, že niekdajšiu úroveň vynikajúcich slovensko-rakúskych vzťahov obnoví návšteva rakúskeho vicekancelára a ministra zahraničných vecí Wolfganga Schüssela v Bratislave, naplánovaná na koniec júna a začiatok júla. Klimka, ktorý sa stal veľvyslancom SR v Rakúsku ešte za vlády Jozefa Moravčíka, po prevzatí prezidentských právomocí po odchode Michala Kováča z funkcie prezidenta vláda SR z veľvyslaneckého postu odvolala. "Na základe aktuálneho vývoja sa moja misia predĺžila do 31.júla," povedal Klimko. Nemá nijaké informácie o tom, či už určili jeho nástupcu. "Veľmi ťažko by si však vedel predstaviť", že po jeho odchode by zostalo neobsadené miesto veľvyslanca v krajine, ktorá preberá predsedníctvo v EÚ.
Slovensko vkladalo "vždy veľké očakávania" do rakúskeho predsedníctva EÚ" - že azda by sa v poslednej minúte ešte mohlo pripojiť ku krajinám, kandidujúcim na vstup do EÚ.