Britská au pair Louise Woodwardová, odsúdená v USA za zavinenie smrti malého dieťaťa a po zmene rozsudku prepustená na slobodu, včera po prílete do Británie a návrate do rodného Manchestru znova zdôraznila svoju "úplnú nevinu" v celom prípade a dala najavo, že mieni "bojovať za celkové očistenie" svojho mena. Oproti tomu britské médiá, ktoré v čase procesu jednomyseľne stáli na strane Woodwardovej a prezentovali ju ako obeť nedokonalej americkej justície, v súčasnosti už v niektorých prípadoch menia tón. Odlet Woodwardovej z USA umožnil utorkový výrok Najvyššieho súdu štátu Massachusetts, ktorý tesným pomerom 4:3 hlasom potvrdil oprávnenosť súdu nižšej inštancie. Ten neúmyselné zabitie "ohodnotil" trestom 279 dní väzenia, ktoré si súdená odsedela už vo vyšetrovacej väzbe, takže bola obratom prepustená na slobodu.
BOJE NA SRÍ LANKE
Najmenej 98 ľudí bolo zabitých v priebehu posledných dní v bojoch medzi vládnymi vojakmi a tamilskými povstalcami na severe Srí Lanky. V bojoch boli zabití štyria dôstojníci a 35 vojakov vládnych síl. Najmenej 81 ďalších bolo zranených. Na strane bojovníkov separatistickej organizácie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) padlo 59 mužov a viac ako 200 ďalších bolo zranených. LTTE bojuje za vytvorenie samostatného štátu na severe a východe Srí Lanky, kde žije dvojmiliónová tamilská menšina. Ozbrojený konflikt si od roku 1983 vyžiadal viac ako 50 000 mŕtvych.
RICHARDSON MINISTROM ENERGETIKY
Americký prezident Bill Clinton včera vymenoval do uvoľnenej funkcie ministra energetiky doterajšieho veľvyslanca USA v OSN Billa Richardsona, ktorého v OSN má nahradiť významný činiteľ amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Holbrooke. Ten úspešne sprostredkoval daytonskú mierovú zmluvu, ktorou bola ukončená vojna v Bosne a Hercegovine. Doposiaľ vykonával funkciu veľvyslanca na Cypre a je americkým vyjednávačom v kosovskej kríze. Richardson nahrádza na čele energetického rezortu Frederika Pena, ktorý podal demisiu 6. apríla.
ZÁKON NA OCHRANU MENŠÍN
Talianski poslanci včera schválili návrh zákona o ochrane jazykových menšín, ktorý má umožniť, aby sa v týchto jazykoch vyučovalo v školách a hovorilo v úradoch a na súde. Iným jazykom ako taliančinou hovoria v krajine približne tri milióny osôb. Frankofónni obyvatelia žijú predovšetkým v autonómnom kraji Valle d`Aosta, nemeckí v autonómnom kraji Trentino-Alto Adige. Dokument, ktorý podstúpia Senátu, predpokladá aj rozhlasové a televízne vysielanie v jazykoch menšín v krajoch, kde sa tieto jazyky predovšetkým používajú. Na ochranu jazykov menšín má byť ročne vyčlenených 20 miliárd lír.