predvolebná situácia až nápadne pripomína leto 1996. Vo vtedajších parlamentných voľbách sa podobne ako dnes o priazeň voličov uchádzali dva silné politické subjekty - pravicovoliberálna Občianska demokratická strana (ODS) a ľavicová Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD). Z pomerne úctivej vzdialenosti im sekundovali komunisti (KSČM), republikáni (SPR-RSČ), Kresťanskodemokratická únia - Česká strana ľudová (KDU-ČSL) a v súčasnosti už minulosti patriaca Občianska demokratická aliancia (ODA), ktorej miesto na pravej strane politického spektra v tomto roku zaujala Únia slobody (US). S vidinou "politickej remízy", ktorá hrozila, začali domáci aj zahraniční politickí pozorovatelia už vtedy nahlas uvažovať o možnosti tzv. veľkej koalície ODS a ČSSD, ktorá by nakoniec získala pohodlných 129 kresiel v dvestomiestnom parlamente. Protichodné programy a konfrontačná rétorika obidvoch predsedov však hlasy volajúce po dohode ich strán rýchlo umlčala. Pripomeňme, že výsledkom volieb bolo vytvorenie menšinovej vlády bývalého premiéra Václava Klausa, ktorú v hlasovaní o dôvere podporila Zemanova ČSSD a v rozhodujúcich chvíľach bývalý sociálnodemokratický poslanec Jozef Wagner.
Pred voľbami, ktoré sa v dôsledku novembrovej demisie vlády Václava Klausa konajú už v polovici riadneho legislatívneho obdobia, sa črtá podobná situácia - s jedným podstatným rozdielom: Vládu by mal - ak zoberieme do úvahy predvolebný politický barometer - tentoraz zostavovať Miloš Zeman. Avšak jedinú koalíciu, ktorej volební experti momentálne dávajú šancu na získanie parlamentnej väčšiny, by sociálni demokrati mohli vytvoriť iba s pravicovou ODS. Bývalú vládnu stranu delia od ČSSD podľa najnovších výsledkov agentúry STEM (Stredisko pre výskum empirickej mienky) necelé tri percentá voličských hlasov. Vďaka priamočiarej volebnej kampani, postavenej na osobe Václava Klausa a vyvolávaní strachu z víťazstva ľavice, sa ODS podarilo znovu získať väčšinu bývalých prívržencov, ktorí sa od nej po finančných aférach sklamane odvrátili.
"Česi si želajú vládu sociálnych demokratov na čele s Klausom," hodnotí napätú situáciu pred víkendovými voľbami s veľkou dávkou irónie politológ Bohumil Doležal. Václav Klaus však akúkoľvek koalíciu s ČSSD či "splatenie štátotvorného gesta" v podobe tolerovania menšinovej vlády, ktorú by ČSSD prípadne vytvorila, zatiaľ rezolútne vylučuje. Špekulácie o veľkej koalícii tým však neutíchli. Určitú ústretovosť smerom k ODS naznačila v rozhovore pre denník Právo na všeobecné prekvapenie podpredsedníčka ČSSD Petra Buzková. Politickú senzáciu však hneď v zárodku kategoricky udusil predseda ČSSD: "Každý z nás musí rešpektovať závery ústredného výkonného výboru, ktorý jednoznačne vylúčil tak koalíciu s ODS č. 1, tak s ODS č. 2, vystupujúcou pod krycím názvom Únia slobody." Zeman, dúfajúci v tichú podporu zo strany ODS, tak svojím vyhlásením poslal aj predvolebný pozdrav šéfovi KDU-ČSL Josefovi Luxovi, snívajúcemu o trojkoalícii s ČSSD a Úniou slobody. Takýto vládny variant však Miloš Zeman s Janom Rumlom, známi svojou vzájomnou averziou, rozhodne odmietajú. So Zemanom preferovanou koalíciou za účasti Dôchodcov za životné istoty (DŽJ) nechce mať zasa nič spoločné Josef Lux. "Neviem si predstaviť spoluprácu s ľuďmi, ktorí stavajú vzdušné zámky."
Vysoké múry osobných averzií neumožňujú českým voličom nahliadnuť do skutočných úmyslov predstaviteľov jednotlivých politických strán. Obava, že sa nepodarí vytvoriť stabilnú vládu, schopnú pretrvať celé legislatívne obdobie, je o to väčšia, že budúci vládny kabinet čakajú dôležité úlohy: Zastaviť pokles hospodárskeho rastu, dokončiť privatizáciu, uskutočniť reformu školstva a zdravotníctva, pokračovať v integrácii do Európskej únie a do NATO, riešiť rómsku otázku atď. Vláda bude potrebovať dostatočnú autoritu, aby presadila aj nepopulárne opatrenia, ktoré sú pre ďalšiu integráciu do západných štruktúr nevyhnutné: "Úspechom by bolo, keby sa podarilo zostaviť vládu na dva-tri roky," tvrdí sociológ Jan Hartl skepticky. Riaditeľ Strediska pre výskum empirickej mienky vie, o čom hovorí: Skoro štvrtinu voličských hlasov by podľa predvolebných preferencií zisťovaných jeho agentúrou mohli vo voľbách získať extrémistické strany spolu so stranou dôchodcov. Tým sa však pre ostatné politické strany znižuje reálna šanca na vytvorenie väčšinovej koalície. O to viac politickej zodpovednosti očakávajú demokraticky zmýšľajúci českí občania od politikov, ktorým zajtra a v sobotu dajú svoje hlasy.
Autor: EVA GRUBEROVÁ, Praha (Autorka je stálou spolupracovníčkou