Rada SR pre rozhlasové a televízne vysielanie a Slovenský rozhlas včera v Bratislave usporiadali seminár Ochrana pred neodôvodneným násilím a inými nežiaducimi javmi v televíznom a rozhlasovom vysielaní. O francúzskej legislatíve vo vzťahu k ochrane detí a mladistvých informoval pán Francois Hurard.
# Pán riaditeľ, mohli by ste charakterizovať francúzsky model ochrany detí a mládeže?
"Systém ochrany je vo Francúzsku postavený na viacerých elementoch. Prvým je systém klasifikácie filmov do piatich kategórií, druhým sú obmedzenia podľa tejto klasifikácie. Vo všeobecnosti možno povedať, že filmy odvysielané medzi 6.00 - 22.00 h musia byť tzv. rodinného typu. Potom je to samotné označovanie filmov, kde máme päť možností. Napríklad film označený zeleným kruhom by malo dieťa sledovať v sprievode rodiča, takýto film môže byť nevhodný pre menšie deti. Filmy s oranžovým trojuholníkom nemôžu byť odvysielané pred 22.00 h a sú nevhodné pre deti do 12 rokov. Červený štvorec znamená, že relácia je nevhodná pre deti do 16 rokov a nemôže byť zaradená do vysielania pred 22.30 h."
# Myslíte si, že sa tento systém klasifikácie dá aplikovať aj v
iných krajinách?
"Náš systém je založený na ohodnotení podľa vekových hľadísk a myslíme si, že je univerzálny. Keby možností bolo viac ako päť, bolo by to zložité. Myslíme si, že veková hranica sa v jednotlivých krajinách dá posunúť podľa národných zvyklostí."
# Čo podľa vás pri obmedzovaní pôsobenia televízneho násilia a násilia v televízii na deti a mládež musí urobiť rodič a čo môže urobiť štát?
"Úlohy rodiča aj štátu sú významné. Rodič musí urobiť výber, čo je pre dieťa vhodné a nevhodné v televíznom vysielaní. Štát musí zabezpečiť, aby rodičia mali dostatok informácií o obsahu filmov a televíznych relácií, najmä o obsahu tých filmov, ktoré by mohli byť pre dieťa škodlivé. Je, samozrejme, jasné, že takéto informovanie nie je spontánnou túžbou televíznych staníc. Tie nepovedia: toto by mohlo poškodiť vývoj vášho dieťaťa. Preto je potrebný vstup štátu, aby zabezpečil systematickú informovanosť rodičov."