# Je podľa vás zlučovanie bánk v súčasnosti efektívne?
"Slovenská poisťovna najskôr zvýšila poistné pre platiteľov motorového vozidla. Tým získala 2 mld Sk, ktoré vložila do IRB. To však nebude IRB stačiť. Ak sa SP pustí do takéhoto projektu, musí počítať s tým, že musí vrátiť centrálnej banke 12 mld Sk, ktoré boli vynaložené na zachovanie likvidity IRB. Poisťovňa tým môže znížiť svoje poistné fondy, resp. neskôr bude žiadať zvýšenie poistných súm od obyvateľstva. Je to trik, ktorý sa hrá na obyvateľov. Pokiaľ ide o ostatné banky, nepomôže im to, pretože majú vysoké percento klasifikovaných úverov, ktoré sa nesplácajú. Banky si na krátku dobu trochu zlepšia likviditu, a tým sa to skončí."
# Vnímate teda fúziu bánk ako umelo navodený krok?
"Je to účelový krok, ktorý sa zahmlieva tzv. kapitálovou silou. Ktorá banka je na Slovensku silná? Ani jedna."
# Vidíte istú špecifickosť spojenia IRB s poisťovacím ústavom, Slovenskou poisťovňou?
"Môže sa udiať kdekoľvek vo svete, že poisťovne, ktoré majú dostatok rezervných prostriedkov, ich určitým spôsobom zhodnocujú. V našich podmienkach však ide o riskantný krok, pretože poisťovňa môže prísť o tieto peniaze."
# Zvýši sa fúziou konkurencieschopnosť domácich bánk vzhľadom na integráciu SR do EÚ?
"Tým sa nezvýši konkurencieschopnosť, tá je daná kvalitou banky a kvalitou poskytovaných služieb. Banky nakupujú štátne cenné papiere za výnosné úroky a už vôbec sa nestarajú o bankové činnosti. Celý tento proces spájania bánk nie je nič iné ako príprava na to, že keď budú väčšie banky, budú môcť vo väčšom objeme nakupovať štátne cenné papiere a budú môcť vo väčšom objeme financovať schodky štátneho rozpočtu."