Rozšírenie Európskej únie sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutoční pred rokom 2005, teda po zavedení štrukturálnych reforiem vo vnútri súčasnej "pätnástky", vyhlásil na okraj summitu únie v britskom Cardiffe predseda Európskeho parlamentu (EP) José María Gil-Robles. Jeho názor len potvrdil iniciatívu, s ktorou už na summit prišli spoločne nemecký kancelár H. Kohl a francúzsky prezident J. Chirac. No a podobný trend vývoja sa mimoriadne hodí do kariet aj súčasnej slovenskej vládnej garnitúre, ktorá argumentuje tým, že Slovensko aj tak vylúčením z prvej skupiny adeptov na členstvo v EÚ nemá čo stratiť, veď základný monitorovací proces sa na jar tohto roku začal aj za našej účasti, a o konkrétnych dátumoch a menách kandidátov sa rozhodne až niekedy v budúcom tisícročí. Žiadalo by sa doplniť to, čo súčasní mocní nahlas nevyslovujú, že EÚ dovtedy dávno zabudne na demarše, divoká privatizácia bude nezvratným procesom a my sa budeme tváriť, že sa vlastne nič nestalo - dejiny Slovenska sa začnú písať od roku nula.
Európska únia stojí naozaj pred celou sériou veľmi vážnych rozhodnutí smerom dovnútra. Ich spoločným menovateľom je veľmi často diskutovaný princíp "subsidiarity", teda základná zásada fungovania akejkoľvek demokracie, podľa ktorej treba právomoci v štáte prenechať na čo najnižší možný orgán samosprávy alebo v nevyhnutnom prípade štátnej správy. Už dnes je totiž bruselská byrokracia dosť neprehľadná a prípadné rozšírenie, keď by aj noví členovia chceli mať svojich zástupcov v jednotlivých euro-orgánoch, by pravdepodobne spôsobilo kolaps.
Gil-Robles, ktorý v Cardiffe nepriamo prihral výborný argument Mečiarovej vláde, však vzápätí opäť jasne zopakoval, že "problémom (integračných ambícií) Slovenska, najmä v týchto dňoch, je problém politický. Spočíva v tom, aby demokracia začala dobre fungovať. Je to omnoho dôležitejšie, ako čokoľvek iné."
Starý pán učiteľ v základnej škole nám kedysi tvrdil, že "múdremu stačí pošepnúť, ale oslovi môžeš aj trúbiť...". Ináč povedané, kto chce, rozumie, a kto nechce, škoda slov. Dnes prichádza do Bratislavy komisár Európskej únie pre zahraničné vzťahy Hans Van den Broek. Cieľom jeho návštevy je pripomenúť slovenskej vláde plnenie tzv. kodanských politických kritérií, a zároveň by mal hovoriť aj o novom slovenskom volebnom zákone. Páni z Bruselu už pravdepodobne dávno zistili, že Bratislava je voči akémukoľvek šepkaniu veľmi odolná. Nedá sa však vedieť, dokedy ešte budú mať chuť trúbiť.