Piatkový 6-percentný skok pritom uzatvoril predtým veľmi nevýrazný týždeň. Nárast ceny sa zatiaľ neprejavil na parkete burzy, kde bolo zobchodovaných iba 70 kusov pri cene 280 Sk. Dôkazom disproporcie piatkového vývoja na oboch trhoch je i významne rozdielny výsledok dosiahnutý indexmi trhov - zatiaľ čo index RMS 100 stúpol o 3,7 %, burzový SAX klesol o 2,2 %. Realizácia piatkového objemu s akciami VSŽ by mohla byť potvrdením reálnej existencie investorov, očakávajúcich po jesenných voľbách zásadnú zmenu dlhodobo klesajúceho trendu trhu. V tom prípade by malo v nasledujúcich mesiacoch dochádzať k postupnému oživeniu aspoň u tých niekoľkých emisií, ktoré je možné aspoň teoreticky označiť za trhotvorné. Udržanie sa VSŽ nad hranicou 300 Sk v období nasledujúceho týždňa- dvoch bude možné považovať za test reálnosti a sily na strane dopytu. Po technickej strane majú akcie po predchádzajúcom poklese a následnej takmer mesiac trvajúcej stagnácii otvorenú cestu pre rast. Napriek tomu môže v prípade nárastu ceny opäť prevážiť ponuka. Je pravdepodobné, že výsledkom všeobecnej neistoty pri určení cenovej i časovej úrovne predvolebného nákupu bude postupné striedanie nárastov a poklesov trhu, ak by však výsledkom týchto pohybov bolo zastavenie dlhodobého prepadu trhu, išlo by rozhodne o dobrú správu. K nárastu ceny akcií VSŽ došlo i pri priamych obchodoch, keď pri realizovanom objeme 18,5 mil Sk bola dosiahnutá priemerná cena 301 Sk, znamenajúca 3-percentný nárast oproti úrovni predminulého týždňa.
Svojím spôsobom tiež optimisticky vyzeral vývoj obchodovania s akciami Slovnaftu. Jeho akcie boli síce v priebehu týždňa nepravidelne obchodované a takmer celý týždeň si udržiavali hlavne na trhu RMS veľkú volatilitu, napriek vykázanej 2-percentnej strate však naznačili hlavne na trhu RMS zastavenie poklesu nad hranicou 600 Sk. Ešte v piatok boli na tomto trhu obchodované vo veľmi širokom rozpätí od 607 do 671 Sk, priemerná denná cena 655 Sk však znamená zatiaľ najlepší júnový výkon. V priebehu mesiaca vykazujú akcie Slovnaftu naďalej 15-percentnú stratu, o ich návrate aspoň ku 700 Sk však rozhodne aj ďalší vývoj obchodovania na parkete burzy. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma emisiami pôsobil vývoj ceny akcií Slovakofarmy najmenej povzbudivým dojmom. V priebehu týždňa síce vykázala táto emisia iba 5-percentnú stratu po poklese na 3805 Sk, pokračuje však v zostupnom trende trvajúcom od polovice mája a minimálna týždenná cena na RMS sa opäť priblížila hranici 3300 Sk. Súčasný pokles je však pravdepodobne iba dôsledkom toho, že akcie Slovakofarmy doteraz úspešne odolávali tohtoročnému prepadu trhu. Pokračovanie zostupného trendu je však naďalej pravdepodobné. Pri priamych obchodoch bol s akciami Slovakofarmy realizovaný objem 2,2 mil. Sk pri takmer nezmenenej priemernej cene 4113 Sk.
Svojím spôsobom jedným z najväčších prekvapení je oživenie u akcií VÚB, ktoré stúpli v priebehu týždňa o 12 % na 688 Sk, celkový objem anonymných obchodov pritom však dosiahol iba 65 tis. Sk. Pri desaťkrát väčšom objeme priamych obchodov došlo takisto k nárastu priemernej ceny, ktorá posilnila o 9 % na 618 Sk.
Možnosť zastavenia poklesu na úrovni 500 Sk naznačili i akcie Nafty. Ich cena posilnila o 1 % na 499 Sk pri zobchodovanom objeme iba 26 tis. Sk. Pri priamych obchodoch bol realizovaný objem 874 tis. Sk, priemerná cena stúpla až o 31 % na nečakane vysokých 580 Sk. Po dlhej dobe znovu ožili akcie Harmaneckých papierní a Chemolaku, ktoré v priebehu týždňa svorne stúpli o 13 %. Papierne zatvárali týždeň na 249 Sk pri celkovom objeme 33 tis. Sk, akcie Chemolaku stúpli na 507 Sk pri výraznom objeme 240 tis. Sk.
Podľa agentúrnej správy Grafobal minuloročný čistý zisk vo výške 86 mil. Sk reinvestuje. Na valnom zhromaždení o tom rozhodli akcionári vlastniaci 57 % hlasov, ktorí zároveň rozhodli o nevyplatení dividendy. Táto emisia nikdy nepatrila napriek vysokej kvalite fundamentu k trhotvorným titulom. V priebehu týždňa klesla jej cena po 11-percentnej strate na nové tohtoročné dno 554 Sk.
Ďalšiu výraznú stratu zaznamenali akcie Váhostavu, ktoré klesli na 320Sk. 18-percentné oslabenie bolo pritom spojené s opäť mizernou likviditou, keď celotýždenný objem dosiahol iba 4 480 Sk. Je veľmi pravdepodobné, že ak aj dôjde k znovuoživeniu slovenského kapitálového trhu, bude sa týkať iba konečne veľkého počtu emisií.
Autor: Juraj Kováčik, P67 value spol. s r.o. Informácie poskytuje