BRATISLAVA (SITA) - Medziročná miera inflácie zaznamenala v máji tohto roku svoje dvaapolročné maximum 7,6 %, pričom v apríli bola ročná miera inflácie ešte len 7,0 %. Napriek tomu, že väčšina odborníkov nepovažuje jej súčasnú mieru za tragickú, neverí, že sa v tomto roku podarí udržať infláciu v prognózovaných medziach. Ekonomickí experti slovenskej opozície Brigita Schmögnerová a Viliam Vaškovič sa zhodli na tom, že jedným z hlavných prameňov rastu inflácie je práve nepriaznivá situácia v podnikateľskej sfére.
Súčasná miera a rast inflácie sú podľa V. Vaškoviča prvým signálom, že nerovnováha z vonkajšieho prostredia sa prenáša do vnútorného okruhu. Ako uviedol, príčiny externej a internej nerovnováhy spočívajú v rozpočtovej politike vlády, nedostatočnej podpore exportu a reštrukturalizácie podnikov. Dôsledkom uvedených "chýb" je podľa slov Vaškoviča "žalostný" stav slovenskej mikroekonomickej sféry.
"Súčasná vláda za štyri roky nebola schopná realizovať žiadne projekty na reštrukturalizáciu podnikov, alebo vytvoriť pre ňu aspoň podmienky. Nepodarilo sa jej uzdraviť ani bankový sektor," poznamenal Vaškovič. Keďže na Slovensku chýba podľa neho harmonizácia rozpočtovej a menovej politiky, je len otázkou času, kedy sa tieto disproporcie prejavia v ďalších negatívnych parametroch vývoja hospodárstva.
Podľa B. Schmögnerovej (SDĽ) kým začiatkom roka bola vyššia miera inflácie spôsobená predovšetkým administratívnymi opatreniami, akými boli novely niektorých daňových zákonov, ktoré vyústili do vyšších cien, v súčasnosti pôsobia na jej vývoj vo zvýšenej miere nákladové a ponukové faktory. "Slovenská podnikateľská sféra nie je schopná zvyšovať svoju konkurencieschopnosť a nedokáže ani pružne reagovať na meniaci sa dopyt. Tento problém sa na trhu odráža v raste inflácie a dovozu," povedala. Východisko z tejto zložitej situácie vidí v reštrukturalizácii mikrosféry a vo vytvorení vhodných podmienok na jej fungovanie. S väčším optimizmom sa na vývoj inflácie pozerá predseda Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu Michal Baránik (HZDS), podľa ktorého na rast inflácie pôsobia aj naďalej predovšetkým legislatívne úpravy, ktoré vyústili napríklad do zvýšenia dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní. Baránik očakáva, že situácia sa postupne stabilizuje a miera inflácie sa nebude ďalej zvyšovať. Predpokladá, že napriek počiatočným ťažkostiam sa v tomto roku podarí mieru inflácie udržať pod 6 %, teda v súlade s prognózami vlády a Národnej banky Slovenska (NBS).