sú podhodnotené
Za 5 mesiacov tohto roku sa zobchodovalo takmer 39 tisíc dlhopisov FNM, ktorými sa nahradila druhá vlna kupónovej privatizácie pred tromi rokmi. Napriek tomu, že dlhopisy majú nominálnu hodnotu 10 tisíc Sk a úročenie vo výške diskontnej sadzby NBS (8 %), predávajú sa v priemere za cenu 8930 Sk, čo je blízko zákonným predpisom stanovenej najnižšej možnej ceny 8820 Sk, ktorá nesmie poklesnúť pri obchodovaní. Väčšinu týchto dlhopisov odkupujú dlžníci FNM, ktorí s nimi platia za privatizovaný majetok, pre nich má jeden dlhopis hodnotu 10 tisíc Sk. Tretinu tento rok zobchodovaných dlhopisov použili ich prvonadobúdatelia na preplácanie bytov, ktoré kupovali od miest a obcí do osobného vlastníctva.
Chemlon už nie je v strate
Chemlon, a. s. Humenné, po minuloročnom stratovom hospodárení sa dostal do čiernych čísel, lebo za prvých 5 mesiacov tohto roka vykázal zisk 70 mil. Sk. Vyše 90 % výroby syntetických najmä polyamidových vláken smeruje na export, najmä do štátov EÚ, do ČR a do Poľska. Tento rok sa má v spoločnosti investovať za vyše 400 mil. Sk. Minulý rok Chemlon dosiahol obrat 4,6 mld Sk a stratu vyše 210 mil. Sk. Na túto stratu a potrebu lepšieho hospodárenia poukázal v apríli aj poslanec NR SR Michal Baránik. Majoritným akcionárom Chemlonu je francúzsky Rhone Poulenc Slovakia Holding, zvyšok vlastní FNM SR.
Tehelňa Boleráz patrí Rakúšanom
Známy rakúsky tehliarsky výrobca Wienerberger Baustoffindustrie AG kúpil prostredníctvom svojej dcérskej firmy zapísanej na Slovensku tehelňu v Boleráze, ktorá sa volá Brick Slovakia, a. s. Tehelňa v Boleráze je schopná vyrobiť 40 mil. tehál ročne. Wienerberger je najväčší tehliarsky výrobca na svete, v strednej Európe vlastní 48 tehelní, v ČR 8, kde sa stal najväčším výrobcom tehál. V roku 1994 Wienerberger získal tehelňu v Zlatých Moravciach.
Podiel exportu
Slovnaftu vzrástol
Slovnaft dosiahol za prvý štvrťrok hrubý zisk 1 mld Sk. Hlavná investícia spoločnosti - výstavba jednotiek na spracovanie ťažkých zvyškov EFPA - pokračuje vysokým tempom, je predpoklad, že bude uvedená do prevádzky v prvom polroku budúceho roku. Podiel exportu vzrástol z polovice v minulom roku na 60 %. Vzrástol podiel exportu do Rakúska, Nemecka a Poľska, klesol do Česka. Vzrástol podiel exportu plastov, aromátov a petrochemických výrobkov.
Nižší zisk NCHZ
Čistý zisk Nováckych chemických závodov, a. s. Nováky, (NCHZ) poklesol v porovnaní so ziskom za rok 1996, keď bol 96 mil. Sk, na 2 mil. Sk. Tržby spoločnosti dosiahli minulý rok 3,6 mld Sk. Na Slovensku sa predala iba tretina produktov NCHZ, štvrtina v ČR a zvyšok v Nemecku, Poľsku a v ďalších štátoch. Minulý rok spoločnosť investovala 250 mil. Sk najmä do rozšírenia spracovania PVC a do podnikovej infraštruktúry. Obchodovanie s akciami NCHZ bolo pozastavené na BCPB vo februári tohto roku. Doteraz nevysvetlenými operáciami v SCP v júli 1997 poklesol podiel českej spoločnosti Inekon z 51 % na 40 %. V NCHZ sa vyrábajú produkty ťažkej chémie a surovina na výrobu PVC, zamestnávajú 2500 pracovníkov s priemernou mzdou 12 700 Sk.
Autor: jv