Hlavné mesto: Bissau
Prezident: Joáo Bernardo Vieira (od roku 1980)
Štátne zriadenie: prezidentská republika (od roku 1984)
Počet obyvateľov: 1,1 milióna
Guinea-Bissau je jednou z najchudobnejších krajín Afriky. Nezávislosť od Portugalska získala v roku 1974. Súčasný prezident Vieira sa k moci dostal pred 18 rokmi vojenským pučom. V roku 1994 sa podvolil medzinárodnému tlaku a vyjadril pripravenosť na demokratické reformy. Hospodárstvo krajiny je závislé od poľnohospodárstva.
LISABON/BISSAU (ČTK, AP, kl) - K ďalšiemu zo série v Afrike častých pokusov vplyvných veliteľov armády zmeniť podobu politického života v krajine, došlo pred týždňom v západoafrickej krajine Guinea-Bissau. Aj tu vzbúrenci o sebe tvrdia, že oni sú nositeľom pokrokovej myšlienky v zápase proti skorumpovanej moci.
V metropole Bissau tejto bývalej portugalskej kolónie už týždeň vedú prudké boje raketami, mínometmi a delostrelectvom muži verní odvolanému veliteľovi armády generálovi Ansumanovi Maneovi a prezidentovi krajiny Joáovi Bernardovi Vieirovi. Zahraničné veľvyslanectvá odtiaľ minulý týždeň evakuovali tisícky svojich ľudí a o útek sa pokúsili údajne aj desaťtisíce miestnych obyvateľov.
Generál Mane bol už v januári odvolaný z funkcie náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl, pretože ignoroval existenciu pašeráckej siete využívanej niekoľkými dôstojníkmi na pašovanie zbraní separatistom v Senegale. Keď 7. júna na jeho post oficiálne vymenovali Humberta Gomesa, zastrelil vojaka, ktorý prišiel po jeho zbraň, a zaútočil so svojimi oddielmi na generálny štáb armády. Vyhlásil sa za šéfa dočasnej vojenskej junty a vyzval prezidenta, aby odstúpil. V súčasnosti vzbúrenci pod jeho vedením kontrolujú medzinárodné letisko a kasárne Bra na predmestí Bissau, pričom za Maneom údajne stojí fakticky celá armáda okrem prezidentskej gardy. Disponujú raketami a protileteckými zbraňami a tvrdia, že len vôľa zabrániť civilným obetiam im bráni zmocniť sa celého hlavného mesta. Prezidentovi Joáovi Bernardovi Vieirovi, ktorý v utorok minulý týždeň odmietol medzinárodnú ponuku na sprostredkovanie aj akékoľvek vyjednávanie s povstalcami, prišli na pomoc jednotky zo susedného Senegalu a Guiney.
Hovorca povstalcov major Gomes Fernandes v nedeľu vyhlásil, že ich cieľom je "obnoviť spravodlivosť a zaistiť slobodné voľby", a nie sústrediť moc do svojich rúk. "Nekonal sa nijaký puč. Nechceme riadiť krajinu... Akákoľvek nová vláda bude však menej skorumpovaná, ako tá predchádzajúca," povedal. K desiatkam obetí bojov v uliciach hlavného mesta je potrebné pripísať aj 200 ľudí, ktorí sa v piatok z utopili, keď sa prevrátila loď, na palube ktorej chceli opustiť Bissau. Aj keď neexistujú zatiaľ hodnoverné odhady počtu obetí, v sobotu údajne prišli povstalci o 60 svojich ľudí pri útoku prezidentských síl na ich základňu na predmestí Bissau.
Autor: AP, kl