"Okrem toho, že máme Národný program boja proti drogám a iné opatrenia v ďalších oblastiach, kladieme teraz hlavný dôraz na prevenciu. Vydali sme učebnice s protidrogovými témami, pripravujú sa ďalšie, školia sa učitelia ako protidrogoví koordinátori. Máme informácie, že nie všetky krajiny majú ucelený protidrogový systém ako my. Niektoré to robia inou formou - trebárs majú vypracované niektoré úlohy len v oblasti trestnoprávnej, iné zase v oblasti liečenia. Vychádzam aj z poznatkov z iných medzinárodných stretnutí, kde nám po vystúpeniach mnohí hovorili, že oni takýto program nemajú. Uvediem napríklad Portugalsko či Španielsko. Každý štát má však svoje špecifikum. Ak my teraz pokladáme za hlavný trend prevenciu, možno niekde inde už toto vyriešili a venujú pozornosť napríklad represii. Pravda, môj do určitej miery optimistický tón neznamená, že nemáme čo robiť."
# Je u nás nejaký rezort, ktorý v plnení protidrogových úloh zaostáva?
"Rezervy sú vo všetkých. Pri hodnotení Národného programu sme konštatovali, že všetky rezorty v rámci tých finančných možností, čo sú, úlohy splnili. Myslím, že dosť veľa sa spravilo v školstve vydaním viacerých učebníc, rozbehnutím projektov na školách, ako Zdravá škola, Kým nie je neskoro a iné. Len cez Protidrogový fond sme podporili 10 - 12 takýchto projektov. Veľká rezerva je v zdravotníckej a sociálnej starostlivosti o závislých, kde však doteraz chýba ucelená koncepcia. Napríklad resocializácia týchto ľudí bola doteraz ponechaná viac-menej na mimovládne organizácie s tým, že mnohokrát boli dotované zo štátneho rozpočtu. No ukázalo sa, že je to nevyhovujúce. Podnikám kroky, aby sme to koncepčne dotiahli."
# Objavili sa signály, že - podobne, ako to beží vo svete - aj u nás už narkomafia perie špinavé peniaze tak, že sa podieľa na protidrogových aktivitách a na osvete, ktoré, ak sa vykonávajú zle a neodborne, vyvolávajú u mladých vlastne protireakciu. Počuli ste o tom?
"Nie, zatiaľ som to u nás nezachytil."