Mochovce (JEMO) a Rakúskom sú už roky napäté vzťahy, JEMO je od rakúskych hraníc vzdialená iba 120 kilometrov. Viedeň tvrdí, že reaktor nie je práve bezpečný.
Rakúsky profesor Wolfgang Kromp, vedúci medzinárodnej komisie, ktorá uskutočnila v máji obhliadku Mochoviec, povedal, že aktivácia palivových článkov v takom skorom štádiu môže viesť k "veľkej katastrofe". Hovorca elektrárne však vyhlásil, že slovenský Úrad jadrového dozoru schválil aktiváciu a reaktor bol uvedený do prevádzky v pondelok ráno, píšu ďalej noviny.
Rakúsko reagovalo pobúrene. Kancelár Viktor Klima uviedol, že mu premiér Vladimír Mečiar nepovedal ani slovo napriek sľubu, že sa s ním skontaktuje pred aktiváciou reaktora. "Je to nezodpovedný, a nie priateľský akt," povedal.
Hoci rakúski politici chcú ukázať, akí sú nahnevaní, vyhýbajú sa tomu, aby ich reakcie vyzneli alarmujúco. Ale dedinám a mestám na severovýchode boli údajne vydané jódové tabletky a nacvičovali evakuáciu. Noviny tiež varovali Viedenčanov, že budú mať desať hodín na odchod z mesta.
Spusteniu reaktora v Mochovciach a odsúdeniu tohto aktu zo strany Rakúska sa v utorok venoval aj londýnsky ekonomický denník Financial Times. Rakúski experti vyjadrili pochybnosti nad stabilitou tlakovej nádoby a absenciou obalu, ktorý by zabránil úniku rádioaktivity v prípade nehody. Rakúska verejnosť je až zúrivo protijadrová a vláda vo Viedni sa pokúšala oddialiť aktiváciu reaktora, aby získala čas na ďalšie bezpečnostné zlepšenia. Spustenie Mochoviec je však jedným z mála problémov, pri ktorých môže Vladimír Mečiar počítať s rozsiahlou domácou podporou, pripomínajú noviny. Ostatné členské štáty Európskej únie vyjadrili Rakúsku skromnú podporu. Viedeň sa zaviazala, že jadrovú bezpečnosť zaradí medzi kľúčové podmienky rozširovania EÚ a očakáva sa, že zaujme oveľa nepriateľskejší postoj voči ašpirácii SR na členstvo v únii, uvádza záverom FT.