PRIŠTINA, BELEHRAD (TASR, ČTK, r) - Spojenecké sily sa cez víkend pripravovali na letecké cvičenie NATO vo vzdušnom priestore Macedónska a Albánska, aby demonštrovali silu aliancie v priestore pozdĺž hraníc týchto dvoch krajín s juhosrbskou provinciou Kosova a dali tak juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi jednoznačne najavo, že ak sa nezoberie vážne ultimátum Západu a nezvolí radikálne iný prístup v riešení kosovskej krízy, bude mať do činenia s ozbrojenými silami aliancie. Americký minister obrany William Cohen v sobotu v Kodani pohrozil, že na možný vojenský zásah v Kosove si NATO nenárokuje súhlas Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorý by zrejme skomplikoval zamietavý postoj Ruska na použitie sily. Cvičenie pod názvom Determined Falcon sa uskutoční v pondelok od 8.00 do 12.00 h SELČ. Aj keď samotné velenie aliancie odmietlo uviesť bližšie podrobnosti o operácii, hovorí sa, že nad kosovskými hranicami si nanečisto odskúša bojovú operáciu 40 lietadiel NATO, medzi nimi stíhačky F16 a lietadlá EA-6B Prowler, AV-8B B Harrier a iné z leteckých síl Belgicka, Dánska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Španielska, Turecka, Veľkej Británie a USA. Operačné velenie cvičenia bude v talianskej Vicenze.
Vodca kosovských Albáncov Ibrahim Rugova ocenil, že sa Západ zjednotil kvôli "záchrane Kosova" a zastavenia exodu jeho obyvateľstva. Podľa vysokej komisárky OSN pre utečencov Sadako Ogatovej opustilo svoje príbytky v Kosove asi 65 000 ľudí. Z nich približne 12 000 prekročilo hranice do Albánska a 8000 hľadá azyl v Čiernej Hore.
Juhoslovanskí predstavitelia tvrdia, že zvýšené aktivity policajných síl v Kosove, ktoré sa prakticky nelíšia od regulárnych armádnych oddielov, sú potrebné ohľadne aktivít Kosovskej oslobododzovacej armády (UCK). Podľa bývalého prezidenta JZR Zorana Liliča konflikt v juhosrbskom Kosove nie je vojnou, ktorá ohrozuje región, ale iba konfliktom medzi bezpečnostnými silami a teroristami. Ak NATO hrozbu vojenského zásahu vyplní, armáda JZR bude brániť krajinu, aj keď v porovnaní so silou aliancie nemá šance na úspech, povedal. Vysoký predstaviteľ kosovských Albáncov Fehmi Agani v sobotu naznačil, že je v moci politických predstaviteľov kosovských Albáncov dosiahnuť súhlas bojujúcich separatistov s prímerím, ak sa srbské bezpečnostné sily stiahnu do kasární. Podľa jeho slov kosovskí ozbrojenci, ktorí neprijímajú iné riešenie ako nezávislosť provincie, nie sú síce pod priamym politickým vplyvom, pokiaľ ale srbská strana prijme požiadavky Albáncov, bude možné s UCK uzavrieť dohodu. Krajiny NATO varovali, že pokiaľ UCK využije prípadnú intervenciu NATO a zaútočí na Srbov, stiahne aliancia svoje sily a ponechá povstalcov ich osudu. Denník Bujku blízky Ibrahimovi Rugovovi upozornil na to, že UCK má približne 30 000 mužov a je schopná vyzbrojiť až 300 000.
Na ultimátum kontaktnej skupiny srbská vláda reagovala prijatím série opatrení, v záujme "normalizácie životných a pracovných podmienok v Kosove". Vláda prikázala príslušným ministerstvám vyčleniť fondy na opravu poškodených domov, aby sa mohli utečenci vrátiť čo najrýchlejšie do svojich domovov. Zabezpečením dopravy, zdravotníckych potrieb a humanitárnej pomoci týmto ľuďom sa má zaoberať srbský Komisariát pre utečencov. O zastavení vojenských aktivít však zatiaľ v Belehrade reč nebola.
Autor: r