WASHINGTON (REUTERS, kl) - Ani nie o dva týždne sa uskutoční historická prvá návšteva amerického prezidenta v Číne, odkedy čínska armáda 4. júna 1989 brutálnym spôsobom potlačila študentské povstanie na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Prezident USA Bill Clinton súhlasil s tým, že pozdraví čínskych občanov práve z tohto miesta, kde zahynuli v roku 1989 stovky, možno tisícky ľudí, čo podľa mnohých nie je dobrým signálom. "Usporiadať slávnostnú ceremóniu v takomto čase a na takomto mieste, to hrubo uráža pocity čínskych ľudí hľadajúcich slobodu a zvlášť príbuzných tých, čo 4. júna prišli o život," uvádza sa v otvorenom liste Clintonovi, ktorí mu pred jeho návštevou adresovali manželia Ding Cilin a Ťiang Pchejkun.
Iní obyvatelia čínskej metropoly sa naopak domievajú, že krvavé udalosti na Námestí nebeského pokoja sú už dávnou minulosťou, a kde inde by mali prijať Číňania tak prominentného hosťa ako na tomto, hlavnom pekinskom námestí. "Štvrtý jún na Námestí nebeského pokoja bol o politike. Dnes ide o obchody, a Clintonova návšteva je dobrá pre obchod," hovorí zamestnanec obchodnej spoločenosti.
Pred Clintonovou cestou, ktorá sa začne 25. júna, sa zostruje tlak zo strany čínskych disidentov na amerického prezidenta, aby sa snažil spraviť niečo počas návštevy v záujme odporcov režimu, politických väzňov a ľudských práv v krajine vo všeobecnosti. Skupina čínskych disidentov dokonca požiadala Čínsku komunistickú stranu, aby povolila usporiadať privítaciu slávnosť na počesť prezidenta USA, umožnila stretnutie Clintona s disidentmi a zhovárať sa s nimi o problematike ľudských práv v Číne. Chan Lifa a ďalší aktivisti pohrozili dokonca hladovkou, ak bude ich sloboda počas návštevy amerického prezidenta obmedzovaná. Aj keď Clinton nevyslovil želanie stretnúť sa v Číne s odporcami režimu, hladovka aktivistov za ľudské práva by zaručene nebola najlepšou reklamou pre amerického prezidenta.
Autor: kl