ho nástupu do funkcie prezidenta Čiernej Hory Milo Djukanovič. Prítomnosť Mila Djukanoviča na zasadaní znamená, že Belehrad uznáva legitimitu jeho zvolenia, ktorú doposiaľ odmietal. Ide o prvé stretnutie medzi juhoslovanským prezidentom a jeho čiernohorským náprotivkom od zvolenia Mila Djukanoviča do funkcie v októbri minulého roka. CSD posúdila súčasnú situáciu v oblasti, predovšetkým na hraniciach medzi Juhoslovanskou zväzovou republikou a Albánskom, uvádza sa v komuniké zo zasadania, ktoré uverejnila oficiálna agentúra Tanjug. Podľa tohto dokumentu „juhoslovanská armáda a orgány ministerstva vnútra plne kontrolujú hranicu a úspešne plnia opatrenie zaručujúce bezpečnosť JZR“.
Rusko a Čína sa včera vyslovili proti prípadnej medzinárodnej intervencii v srbskej provincii Kosovo, z ktorej srbské jednotky vyháňajú etnických Albáncov. Ruský minister obrany Igor Sergejev po stretnutí s nemeckým kolegom Volkerom Rühem v Bonne vyhlásil, že Rusko v žiadnom prípade nesúhlasí s vyslaním jednotiek NATO do Kosova. Podľa Sergejeva musí o nasadení medzinárodných vojsk v Kosove rozhodnúť iba Bezpečnostná rada OSN. Čína odmietla medzinárodnú vojenskú intervenciu v Kosove ako zasahovanie do vnútorných záležitostí Juhoslávie. Podľa hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí by mala zahraničná intervencia smerovať iba k podpore dialógu medzi zúčastnenými stranami vo vnútri štátu, preto Peking podporuje „dialóg medzi kosovskými Albáncami a vládou“.
Americký minister obrany Wiliam Cohen v pondelok vyhlásil, že USA rokujú s Veľkou Britániou a ďalšími spojencami o presadení rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, aby bola situácia v Kosove rázne vyriešená. Podľa Cohena začalo NATO zvažovať rôzne varianty vojenskej intervencie.
Ministri obrany členských štátov NATO sa síce koncom týždňa budú zaoberať predovšetkým riešením situácie v Kosove, s najväčšou pravdepodobnosťou však nerozhodnú o operácii, ale prispejú k vyjasneniu a urýchleniu jej prípravy. V centrále aliancie v Bruseli sa očakáva, že na jasnom politickom pokyne by sa mohla „šestnástka“ dohodnúť najskôr v polovici mesiaca. Nemenovaný činiteľ NATO odmietol názory, že aliancia so zásahom váha, zatiaľ čo politici hovoria stále naliehavejšie. „NATO je len nástroj, prostriedok na dosiahnutie cieľov. Tieto ciele však musia byť celkom jasne politicky definované.“ Ministri obrany NATO sa zídu na pravidelnom zasadnutí zajtra. Po prvý raz sa na ňom zúčastnia aj ich kolegovia z ČR, Maďarska a Poľska. Kosovo bude dominantnou témou, pretože sa po zásahu v Bosne schyľuje k ďalšej nezvyčajnej vojenskej operácii NATO mimo jeho zemepisnej hranice. Ministrom bude predložená priebežná správa o príprave variantu vojenskými orgánmi, s dôrazom na „preventívne monitorovanie“ hraníc medzi Albánskom a JZR (Kosovom) z albánskej strany.
Albánsky výbor na ochranu ľudských práv včera v Prištine oznámil, že od začiatku tohto roku v Kosove zabili 246 etnických Albáncov. Medzi poslednými obeťami sú podľa výboru aj deti vo veku sedem a osem rokov, ako aj 95-ročná starena.