Generál Sani Abacha sa na verejnosti ukazoval len málokedy. Jednou z posledných príležitostí bola marcová návšteva pápeža Jána Pavla II., ktorá mu však zrejme veľa radosti nepriniesla: pápež totiž - nakoľko mu to len dovoľuje komplikovaný vatikánsky slovník - vyzval Nigériu pod Abachovým vedením na neodkladnú zmenu v demokracii a tým vlastne konštatoval, že demokracia je v súčasnosti tým, čo Nigérii chýba.
„Abacha, striedmy v reči, znovu oživil taktiku vlády, ktorej hlavnou stratégiou je sila mlčania,“ napísal včera, deň po smrti nigérijského diktátora, lagoský denník This Day a dodal, že práve túto taktiku Abacha účinne využíval na „decimovanie opozície“.
„Jeho smrť je nádejou pre Nigériu,“ nechal sa počuť jeden z disidentov tejto najväčšej krajiny čierneho kontinentu, ktorá sa však od roku 1960, keď získala nezávislosť od Británie, tešila z civilnej vlády len necelých 10 rokov. Všetky významnejšie politické zmeny sa inak udiali pod vedením silných mužov z armády. Sám zosnulý Abacha sa aktívne podieľal a neskôr aj úspešne čelil niekoľkým štátnym prevratom, pričom ten z roku 1993 mu vyniesol hodnosť „dočasného“ vojenského vládcu. Škandály s ochranármi, kritizujúcimi správanie sa veľkých spoločností, ťažiacich najväčšiu nigérijskú devízu - ropu (Shell), ktoré v roku 1995 vyvrcholili popravou skupiny 9 aktivistov na čele so spisovateľom Kenom Sarom-Wiwom, priviedli Abachov režim do izolácie zo strany Západu, čo viedlo generála k nadviazaniu užších kontaktov s Čínou a arabskými krajinami.
Po smrti zairského Mobutu Sese Seka v roku 1997 sa stal Abacha posledným predstaviteľom generácie veľkých vodcov v západnej časti Afriky. Na upevnenie svojej pozície používal Západoafrické mierové zbory (ECOMOG), ktoré stáli aj za poslednými vojenskými zásahmi v Libérii a Sierra Leone. Na pokrytie nákladov spojených s udržiavaním obrovského vojenského kontingentu si však musel požičiavať.
Abachova politika spravila z Nigérie azda najskorumpovanejší štát sveta. Vďaka neefektívnej privatizácii stoja dnes na predmestiach krajiny, ktorá je jedným z najväčších predajcov surovej ropy, kilometrové rady áut, čakajúce na benzín. Všetko komplikujú tradičné kmeňové konflikty a kultúrne disproporcie, najmä medzi zaostalým mohamedánskym severom, odkiaľ pochádza väčšina vojenských diktátorov, a vďaka náleziskám ropy rozvinutejším kresťanským juhom.
Generál Sani Abacha ešte pred svojou smrťou prisľúbil, že v Nigérii do 1. októbra obnoví civilnú vládu. Ktosi na margo tohoto rozhodnutia sarkasticky dodal, že sa pravdepodobne chystá formálne vystúpiť z armády. 1. augusta sa totiž v Nigérii majú konať slobodné prezidentské voľby a ministerstvo vnútra doteraz oficiálne zaregistrovalo iba päť politických strán, ktoré na počudovanie ako svojho jediného kandidáta na post hlavy štátu navrhovali práve Saniho Abachu.
JURAJ KITTLER