Rakúsky kancelár V. Klima aktiváciu prvého bloku Jadrovej elektárne v Mochovciach (JEMO) označil za „nezodpovedný“ krok a povedal, že to „nie je priateľský“ akt. Zároveň mal premiér V. Mečiar podľa rakúskych zdrojov V. Klimovi sľúbiť, že pred spustením JEMO bude Rakúsko o tomto rozhodnutí informované. Spýtali sme sa preto predstaviteľov politických strán, či slovenské vládne špičky postupovali v prípade aspektov dotýkajúcich sa spustenia JEMO eurokonformne.
J. PROKEŠ, SNS: „Nepochybne áno. Práve vláda SR bola až príliš ústretová, keď bola ochotná vôbec diskutovať o týchto otázkach na politickej úrovni. Pán Klima by robil lepšie, keby informoval, aké vysoké je žiarenie pozadia napríklad v Alpách. Len toho sa bojí, aby mu tam neprestali chodiť turisti. Možno by bolo veľmi dobré, keby rakúska vláda povedala, ako to bolo s atómovou elektrárňou v Rakúsku. Prečo v skutočnosti vzniklo referendum, ktoré odsúhlasilo, že elektráreň tam nebude. Či to náhodou nebolo preto, že rakúska strana nemala zaistený spätný odber a spracovanie vyhoretého paliva. Rakúskej vláde preto neostalo nič iné ako poštuchať zelených, aby takéto referendum vyvolali.“
J. CUPER, HZDS: „Slovenská strana postupovala veľmi korektne. Veď si len zoberte, že pustila do elektrárne komisiu rakúskych extrémne zelených, ktorí nemajú nejaký medzinárodný ‚pouvoir‘ (zmocnenie). Ak nejaký rakúsky pán profesor nedokázal presadiť, aby bola v Rakúsku spustená jadrová elektráreň, tak nevidím dôvod, prečo by sme mali podliehať a dať si nad únosnú mieru zasahovať do svojich vnútorných záležitostí.“
A. HRNKO, nezávislý poslanec: „Ten, kto hovorí, že ide o nepriateľský akt, musí si dať otázku, či jeho stanovisko bolo eurokonformné. SR je suverénny štát a musí konať podľa vlastných záujmov. Ak sa niekto cíti týmto dotknutý, musí si dať otázku, či je ochotný rešpektovať suverenitu druhých.“
R. FICO, SDĽ: „V celku som s porozumením videl snahy o vyriešenie problému Mochoviec k spokojnosti obidvoch strán. Táto spokojnosť spočívala v tom, že Mochovce sa otvoria a že okolité krajiny budú uspokojené, pokiaľ ide o bezpečnosť elektrárne. Ak premiér V. Mečiar čosi sľúbil pánovi Klimovi a toto nedodržal, je to len jeden z ďalších typických prejavov správania sa nášho premiéra. Elektráreň je potrebné otvoriť tak, aby sa SR nestala predmetom kritiky a sporov na európskej úrovni.“
I. ŠIMKO, KDH: „Odborné expertízy treba brať do úvahy a podľa všetkého sa vyjadrujú o Mochovciach pozitívne. Avšak spôsob, akým slovenská diplomacia rieši problém Mochoviec, je nešťastný. Či už je to nemiestne vtipkovanie premiéra V. Mečiara alebo jednostranné akcie bez toho, aby sme boli diplomaticky pripravení a získali pre ne zázemie medzi európskymi partnermi.“ (sp)