Na rovnakej úrovni ako v máji zostávajú v súčasnosti predvolebné preferencie hlavných českých politických strán. Vyplýva to z poslednej predvolebnej ankety Inštitútu pre výskum verejnej mienky. Na čele je stále sociálna demokracia (ČSSD) s 22,5 percenta, na druhom mieste ODS s 15 percentami a na treťom strana Dôchodcovia za životné istoty s deviatimi percentami voličov. Ďalšie miesta zaujali komunisti so 7,5 percenta a Únia slobody a KDU-ČSL - obidve po sedem percent.
BAMBERSKÁ AFÉRA ČSSD
Český prezident Václav Havel včera požiadal Bezpečnostnú informačnú službu (BIS), aby pokračovala vo vyšetrovaní takzvanej bamberskej aféry ČSSD. Prezident po preštudovaní prvej správy BIS označil aféru v nedeľu za dielo či provokáciu síl, ktoré majú v úmysle destabilizovať demokraciu v krajine. Prezidentov hovorca Ladislav Špaček včera zároveň potvrdil, že Havel správu BIS nezverejní a bude rešpektovať jej prísne utajenie. Špaček odmietol s odvolaním sa na utajenie materiálov komentovať, či informácie o výsledkoch vyšetrovania podávané médiám predsedom ČSSD Milošom Zemanom nie sú skreslené. „Z tej správy sa nedá citovať, čo vie Zeman, neviem a samozrejme to nevie od prezidenta. Prezident mu z obsahu správy nepovedal nič,“ uviedol prezidentov hovorca.
DEMONŠTRÁCIA V INDONÉZII
Okolo 10 000 štrajkujúcich robotníkov včera v Indonézii došlo do potýčky s poriadkovými silami. Zrážky prepukli po tom, čo štrajkujúci vyrazili na protestný pochod do ulíc druhého najväčšieho mesta Surabaya. Podľa očitých svedkov potýčka vypukla vo chvíli, keď polícia prehradila demonštrantom cestu k provinčnému parlamentu. Štrajkujúci začali po policajtoch hádzať kamene. Poriadkové sily potom zaútočili obuškami. Zranenie utrpelo najmenej päť policajtov a traja demonštranti. Ide o najväčšiu protestnú akciu v Indonézii od májových nepokojov, po ktorých sa vzdal moci diktátor Suharto. Jeho nástupca v prezidentskej funkcii Habíbí uvoľnil minulý týždeň reštriktívne nariadenie proti odborovým zväzom a podpísal Medzinárodnú konvenciu o pracovných organizáciách a ochrane práv pracujúcich.
ETIÓPIA EVAKUOVALA ĎALŠIE OBLASTI
Etiópska armáda pokračovala včera v evakuácii ďalších obyvateľov v oblasti bojov s Eritreou. Na základe rozkazu velenia etiópskej armády vysťahovali obyvateľov obce Burié asi 75 kilometrov juhozápadne od eritrejského prístavu Asab. Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol nemenovaný západný diplomatický zdroj, obe strany v oblasti zhromaždili značné vojenské sily a výzbroj. Asi 1500 cudzincov opustilo v sobotu a nedeľu Eritreu v obavách pred stupňujúcim sa konfliktom medzi Eritreou a susednou Etiópiou.
ÚNOS V SEVERNOM OSETSKU
Obyvatelia jednej z dedín v juhoruskej republike Severné Osetsko sa včera zmocnili autobusu so 40 cestujúcimi zo susedného regiónu Ingušsko. Motívom únosu autobusu bola pomsta za údajný nedeľňajší únos ich príbuzných a susedov. Dedinčania však neskôr väčšinu z rukojemníkov ingušskej národnosti prepustili. Miestni predstavitelia uviedli, že skupina obyvateľov Severného Osetska z dediny Batako, ktorých príbuzní a susedia sú nezvestní od nedele večer, najprv zadržali dva autobusy s cestujúcimi zo susedného Ingušska, pričom jeden z nich nakoniec prepustili. Väčšinou pravoslávne Severné Osetsko viedlo s prevažne moslimským Ingušskom v roku 1992 krvavú vojnu. (ČTK, TASR)