Kanársky región, jeden zo sedemnástich regiónov Španielskeho kráľovstva, tvorí trinásť ostrovov sopečného pôvodu. Ležia v Atlantickom oceáne približne 300 kilometrov západne od pobrežných hraníc Maroka a Západnej Sahary. Najväčší ostrov je Tenerife, druhý najväčší, aj napriek svojmu názvu, je Gran Canaria. „Tene“, ako familiárne volajú svoj ostrov domáci, ponúka návštevníkom dve rozdielne tváre. Na suchom juhu rastú polokaktusy a kaktusy a na stále zelenom severe sú banánové plantáže, borovicové lesy a ojedinele dokonca aj dažďové pralesy. Subtropické podnebie vytvára ideálne podmienky pre miestnu flóru. V každom ročnom období tu niečo kvitne a vonia, mnohé kvety z našich kvetinárstiev tu rastú v niekoľkonásobnej veľkosti. V roku 1495 sa na Tenerife vylodil Alonso de Lugo a spolu s 1100 mužmi a 70 koňmi mal jedinú úlohu - definitívne pripojiť ostrov k španielskej korune. Jeho na tie časy moderne vyzbrojené mužstvo stálo proti pôvodným obyvateľom Guančom, ktorí sa po niekoľkých mesiacoch bojov museli vzdať.
Takmer z každého kúta Tenerife je vidieť najvyšší vrch ostrova a celého Španielska, Pico de Teide (3718 m). Nie nadarmo sa hovorí: čo sú pre Egypt pyramídy, to je pre Tenerife Teide. Výbuchom sopky vznikla pred tristotisíc rokmi dnešná podoba ostrova, keď novovzniknutý vulkán spojil dva predtým samostatné ostrovy. Kráter Teide s priemerom 16 kilometrov patrí k najväčším na svete. Malá rozloha ostrova umožňuje - ak všetko klapne - za hodinu a pol prekonať výškový rozdiel 3718 metrov. Najprv sa okúpete v Atlantickom oceáne a už po necelej hodine jazdy autom môžete stáť pri dolnej stanici lanovky, v národnom parku Canadas del Teide, vo výške 2356 metrov. Po prečítaní zoznamu výstrah a zdravotných problémov z veľkej nadmorskej výšky, pravda, človek na chvíľu zneistie, odvážnemu však väčšinou šťastie praje. Lanovkou sa za 1200 španielskych pesiet v priebehu ôsmich minút posuniete o ďalších 1200 metrov vyššie a od vrcholu vás už delí iba 163 metrov a dvadsať minút chôdze. Lenže ak lanovka pre silný vietor nepremáva, čo býva dosť často, čaká vás fyzicky náročný triapolhodinový výstup. Za odmenu uvidíte z vrcholu pri jasnej oblohe celé Kanárske ostrovy a severozápadné pobrežie Afriky. Ak ste však „fajnšmeker“, môžete Teide obetovať aj trochu dlhší čas. Asi 560 metrov pod vrcholom je totiž horská chata Refugio de Altavista, v ktorej sa dá prenocovať. Ak si skoro ráno privstanete a vystúpite hore ešte pred východom slnka, čaká vás neuveriteľné prírodné divadlo. Slnečné lúče najprv dopadnú na vrchol a v priebehu niekoľkých minút siaha tieň Teide až k 50 kilometrov vzdialenému ostrovu La Gomera. Potom sa tieň začne rýchlo približovať, o chvíľu stratí dych a ostane len slnkom ožiarená krajina. To sú okamihy, na aké sa nezabúda. Podobná scéna veľmi pripomína situáciu v klasickom westerne Mackenovo zlato, keď Gregory Peck naháňa tieň štítu, aby našiel cestu k pokladu.
Spojenie dvoch ničivých živlov, ohňa a vody, dokázalo na Tenerife vytvoriť veľa prekvapujúcich prírodných útvarov. Vidieť ich na vlastné oči ponúka približne 50 základných turistických trás, ktoré môžu turisti zaradiť do svojich programov.
JURAJ MLADÝ