Novovytvorenú Vestfálsku cenu mieru za rok 1998 slávnostne udelili v sobotu v starobylom nemeckom meste Münster českému prezidentovi Václavovi Havlovi ako symbolu nenásilného odporu proti komunistickej moci. V zastúpení cenu prevzala manželka nedávno operovaného prezidenta Dagmar Havlová. Spolu s V. Havlom, ktorého porota vyznamenala aj za zásluhy o zmierenie medzi Čechmi a Nemcami, sa o cenu i finančnú prémiu v hodnote 100 000 nemeckých mariek delí baskická mládežnícka organizácia Gesto por la Paz (Gesto pre mier) z Bilbaa.
BOMBA V PAKISTANSKOM VLAKU
Výbuch bomby v plne obsadenom osobnom vlaku si v Pakistane vyžiadal najmenej 23 mŕtvych a viac ako 70 zranených. Uviedli to očití svedkovia incidentu. Podľa policajných zdrojov zahynulo jedenásť osôb. Podľa predstaviteľov železničnej spoločnosti výbuch nastal vo vagóne číslo 13 po tom, ako sa vlak blížil do mesta Tandu Masti v provincii Sindh, ktoré leží asi 480 kilometrov na sever od Karáčí. Cieľovou stanicou vlaku bolo mesto Péšávar.
PLAGÁTY PROTI NETANJAHUOVI
Plagáty zobrazujúce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s arabskou šatkou na hlave a s nápisom „Klamár“ sa včera objavili v Jeruzaleme. Pripomínajú obnovenie nenávistnej kampane, ktorá predchádzala atentátu na bývalého premiéra Jicchaka Rabina v roku 1995. Plagáty sú posledným prejavom odporu voči možnému súhlasu izraelského kabinetu s americkým návrhom na ďalší odsun izraelských jednotiek zo západného brehu Jordánu. Polícia má podozrenie, že plagáty pochádzajú z dielne zakázaného protiarabského hnutia Kach. Špekulácie o tom, že Izrael sa blíži k dohode, ktorá by Palestínčanom umožnila celkovo kontrolu nad 40-percentným územím západného brehu, však včera po zasadaní kabinetu vyvrátil samotný premiér.
IRAK NECHCE HUMANITÁRNU POMOC
Iracká vláda včera oznámila, že už nebude prijímať žiadnu humanitárnu pomoc od darcov. V tejto súvislosti vyzvala sympatizujúce krajiny, aby sa namiesto toho zasadili o zrušenie sankcií voči Iraku. Vo vyhlásení, ktoré vydala štátna agentúra INA večer po zasadnutí kabinetu, ktorému predsedal prezident Saddám Husajn, sa konštatuje, že „iracké úrady už nebudú prijímať žiadnu materiálnu podporu, ktorá by mohla byť považovaná za humanitárnu pomoc“. „Kabinet ďakuje a oceňuje všetky strany a ľudí, ktorí vyvinuli úsilie, aby Iraku poskytli materiálnu podporu v rámci humanitárnej pomoci,“ konštatuje sa v dokumente.
Najmenej 56 moslimských rebelov zabili v uplynulých ôsmich dňoch vládni vojaci pri operáciách v alžírskej metropole Alžír a okolí. Informoval o tom alžírsky denník Le Matin. Za rovnaké obdobie boli pri útokoch moslimských ozbrojencov usmrtení dvaja policajti a sedem ďalších zranených. Ozbrojenci údajne zavraždili tiež asi 20 civilistov. Denník uviedol, že posledný vývoj by mohol priniesť dočasné prerušenie ozbrojených útokov v krajine zmietanej nepokojmi. Moslimskí ozbrojenci totiž budú musieť doplniť svoje sily.
(ČTK, TASR)