slobodne pripomenuli aj v Číne - žiaľ, zatiaľ iba nositelia hongkonských pasov. Obyvatelia provincie, ktorá pred necelým rokom prešla pod čínsku správu, sa zišli na Viktóriinom námestí, aby upozornili svet na porušovanie ľudských práv v Číne.
Je iróniou osudu, že v predvečer tchienanmenskej tragédie vyhlásil americký prezident Clinton predĺženie doložky najvyšších výhod pre Čínu o ďalší rok. "V obchode vidím prostriedok, ktorým dokážeme zmeniť Čínu, vystaviac ju nášmu zmýšľaniu a ideálom, integrujúc ju tak do globálnej ekonomiky," povedal Clinton, zdôvodňujúc pred verejnosťou rozhodnutie predĺžiť čínskym exportérom nárok na najnižšie dovozné clá do USA. V podstate mal pravdu, aj keď relatívnu, ktorú by len ťažko dokázal obhájiť pred matkami zavraždených čínskych študentov. Možno niekomu zíde na um, prečo USA neuplatnia ten istý meter aj voči Kube?
Po nukleárnej kanonáde, ktorou svet prednedávnom zaskočili India a Pakistan, sa americko-čínske kontakty zintenzívnili do nebývalej podoby. Už včera priletela do Ženevy americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, aby sa zúčastnila bilaterálnych rokovaní, ktoré by mali vyústiť do stretnutia piatich oficiálnych jadrových mocností. Tie budú práve pod vedením Číny rokovať o obnovení narušenej jadrovej rovnováhy vo svete. Američania si zároveň uvedomujú, že náhla zmena vnútropolitických pomerov v Číne by mohla vyvolať balkánsky efekt, a tak sa miliardovú mocnosť snažia podporiť v jej ekonomickom raste - k tomu smeruje aj nadchádzajúca historická návšteva prezidenta Clintona v Pekingu, ktorá je plánovaná na 25. júna a potrvá desať dní.
Na druhej strane sú v súčasnosti Clintonovi demokrati spájaní so škandálnymi obvineniami, na základe ktorých mali umožniť odovzdať Číne strategické technológie výmenou za finančnú podporu strany počas poslednej predvolebnej kampane. Mnohí sa aj z tohto dôvodu snažili prezidenta odhovoriť od plánovanej návštevy Číny, na jeho obranu sa však včera postavil republikán a predchodca v prezidentskom úrade, George Bush. "Bude to dôležitá cesta, ktorá prispeje ku konštruktívnym vzťahom," povedal Bush, ktorý podporil aj Clintonovo rozhodnutie ohľadom udelenia doložky najvyšších výhod.