Občianska vojna v Afganistane sa už roky nachádza na okraji záujmu sveta - od odchodu sovietskych vojsk a zvrhnutia prosovietskeho režimu tu trvá boj medzi znepriatelenými frakciami islamských fundamentalistov, ktorých dovtedy úspešne spájala vidina spoločného nepriateľa, súdruha Nadžíba. Predvlani na túto bohom zabudnutú zem upozornila úspešná ofenzíva novej sily - hnutia afganských emigrantov-študentov islamu v Pakistane. Militantné hnutieTaliban, ktoré buduje najčistejší islamský štát na svete, obsadilo dve tretiny krajiny vrátane hlavného mesta Kábulu a „súdruha Nadžíba“, hoci si už opäť hovoril Nadžíbulláh, obesilo.
Taliban vyznáva sunnitskú vetvu islamu a podporujú ho Paštúni, ktorí tvoria väčšinu obyvateľov krajiny. Keďže dohoda s ďalšími islamskými frakciami, ktoré predstavujú najmä uzbecké a tadžické menšiny a šiítski moslimovia na severe a západe krajiny, sa dodnes neuskutočnila, zostáva v Afganistane všetko rovnaké - obdobie pokoja strieda obdobie zrážok a ani tohtoročný pokus o vytvorenie platformy, na ktorej by sa znepriatelené strany mohli medzi sebou aspoň rozprávať, sa nepodaril - v susednom Pakistane sa síce uskutočnili rokovania, avšak prakticky bez výsledkov.
„Vyššie mocnosti“ si však na Afganistan predsa len spomenuli - vojnu a biedu nasledovala ďalšia rana, keď sever krajiny zasiahlo zemetrasenie. V kombinácii s vojnou sa jeho ničivé následky ešte znásobujú. Ani jedna z bojujúcich strán totiž neustúpila od svojich plánov, naopak, opozícia začala ďalšiu ofenzívu. Jednotky Ahmada Šáha Masúda, ktoré stoja len 25 kilometrov od Kábulu, včera vystrelili raketu, ktorá zabíjala v obývanej časti Kábulu. Minister informácií Talibanu Amir Chán Mutakí oznámil, že vláda nemá v úmysle poslať do oblasti pomoc, pretože musí čeliť útokom opozície. Tieto útoky nasledovali po menších ziskoch vládnych vojsk proti Masúdovi práve v provincii Tachar, ktorá je v epicentre zemetrasenia. Dokonca nie je možné zistiť ani presný počet obetí zemetrasenia - opozícia uviedla až 5 tisíc, triezvejšie medzinárodné zdroje sa ustálili na približne troch tisíckach, zdá sa však, že nikto presne nevie, koľko ľudí v oblasti žilo.
Obete zemetrasenia v zemi nikoho sa tak môžu obrátiť len na medzinárodné humanitárne organizácie, OSN a možno na Alaha všemohúceho.
BAŠA JAVŮRKOVÁ