Predstavitelia národnostných menšín sa s predkladateľmi novely školského zákona zhodnú v tom, že občan štátu musí ovládať štátny jazyk. Rozdiely sú v cestách, ako tento stav dosiahnuť. Zatiaľ čo ministerstvo školstva pripravuje rôzne „alternatívy“, v ktorých rámci sa rozširuje počet predmetov vyučovaných v slovenskom jazyku, zástupcovia národností tvrdia, že treba skvalitniť výučby slovenského jazyka ako takého. Podľa rodičov by deťom pomohla úspešná metóda, ktorá však nemá požehnanie ministerstva školstva, alebo konverzácia zo slovenského jazyka, ktorá je obmedzená možnosťami škôl. Aby sme sa dozvedeli, aká je situácia na niektorých školách, oslovili sme ich riaditeľov s otázkou, či majú dosť kvalifikovaných učiteľov slovenského jazyka a či majú v rozvrhu aj konverzáciu zo slovenského jazyka.
Ľudovít ORBÁN, riaditeľ ZŠ, Ul. ČSA, Moldava nad Bodvou: „Máme dostatok kvalifikovaných mladých učiteliek slovenského jazyka, ktoré sa žiakom venujú i na hodinách konverzácie odborných prírodovedných predmetov. Na potvrdenie mojich slov azda najnovší poznatok - všetci naši ôsmaci urobili prijímacie pohovory zo slovenského jazyka.“
Ján BUBENKO, riaditeľ ZŠ, Komenského ul., Rožňava: „Vo všetkých ročníkoch máme dostatok kvalifikovaných učiteľov slovenského jazyka. Funguje už aj osobitná odborná učebňa pre výučbu slovenčiny. S odbornou konverzáciou začneme od nového školského roka.“
Štefan LANCZ, riaditeľ ZŠ Fiľakovo: „Našu školu navštevuje 785 žiakov, o ich vzdelávanie sa stará 43 učiteľov. Čo sa týka možností výučby dejepisu v slovenskom jazyku, na takúto alternatívu máme k dispozícii iba jednu učiteľku. Škola zabezpečuje aj nepovinný predmet konverzácia v slovenskom jazyku. Absolvujú ho žiaci od 4. ročníka v rozsahu 2 hodiny za týždeň.“
Ladislav VARGA, riaditeľ ZŠ Hostice: „O 207 žiakov z našej, ale aj okolitých obcí sa u nás stará 18 pedagogických pracovníkov. Na hodiny dejepisu a zemepisu nemáme kvalifikovaného pracovníka ani na výučbu v maďarskom, nieto ešte slovenskom jazyku. Slovenskú národnosť má jediný náš pedagóg, po skončení tohto školského roku však odchádza do dôchodku. Konverzáciu v slovenskom jazyku zabezpečuje ako nepovinný predmet pre žiakov od 1. ročníka v rozsahu 2 hodiny týždenne.“
Jozef KEREKES, riaditeľ ZŠ vo Svätom Petre: „Chýbajú nám slovenčinári, keby sme ich mali, deti by sa lepšie naučili po slovensky. Určite by pomohli hodiny konverzácie, ale konverzáciu môže vyučovať iba učiteľ s aprobáciou. My máme iba jednu slovenčinárku a ani s pomocou okresného úradu sa nám nepodarilo ďalšiu nájsť.“ (eb, rim, ch)