Obnovením demokracie a právneho štátu po septembrových parlamentných voľbách, ako aj súčasnými problémami verejného života na Slovensku sa bude zaoberať okrúhly stôl predstaviteľov opozičných strán, komunálnej politiky, tretieho sektora, odborárov a mládeže. Organizátorom podujatia je Slovenská demokratická koalícia, ktorá na stretnutie pozvala aj predstaviteľov Maďarskej koalície. Okrúhly stôl sa uskutoční zajtra o 9. hodine v bratislavskom Primaciálnom paláci.
KRAJČI PRIJME POZVANIE NOVINÁROV
Minister vnútra G. Krajči prijme pozvanie novinárov na rokovanie za okrúhlym stolom o útokoch na žurnalistov. Potvrdil to včera jeho hovorca P. Ondera. Rokovanie by sa podľa neho malo uskutočniť najneskôr do 15. júna. Iniciatíva na ochranu novinárov (ION) v pondelok listom vyzvala Krajčiho na stretnutie, pričom navrhli rokovanie päťčlenných delegácií v termíne do 10. júna. Termín sa však podľa Onderu vzhľadom na ministrov program nedá stihnúť. Ministerstvo budú na stretnutí zastupovať Krajči a Ondera.
PERSPEKTÍVY ZDRAVOTNÍCTVA V SR
Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) sponzoruje konferenciu zameranú na reformu zdravotníctva na Slovensku pod názvom Perspektívy zdravotníctva v SR. Tá sa bude konať v bratislavskom hoteli Holiday Inn v dňoch 4. a 5. júna 1998. Cieľom konferencie je zhodnotiť vývoj reformy zdravotníctva za posledných šesť rokov v krajinách strednej a východnej Európy so zreteľom na SR a stanoviť stratégiu a priority budúceho vývoja.
ZMLUVA O SPOLUPRÁCI
Slovenská demokratická koalícia (SDK) a Únia živnostníkov, podnikateľov a roľníkov (ÚŽPR) podpíšu dnes zmluvu o predvolebnej, povolebnej a programovej spolupráci. Podľa predsedu ÚŽPR P. Prokopoviča to bude vyvrcholením rokovaní, ktoré živnostníci viedli najprv s modrou koalíciou a neskôr s SDK. Zmluva by mala predstaviteľom živnostníkov zabezpečiť voliteľné miesto na kandidačnej listine SDK.
HARBORNE A KALMAN O RÓMOCH
Podpredseda vlády J. Kalman prijal včera v Bratislave britského veľvyslanca v SR P. Harborna na jeho vlastnú žiadosť. Témou stretnutia bola problematika rómskej menšiny v SR a jej ekonomická emigrácia do Veľkej Británie. Podľa Kalmana hovorili o postavení Rómov na Slovensku, ich špecifikách a o opatreniach vlády SR v tejto oblasti. Ako uviedol P. Harborne, situáciu súvisiacu s emigráciou Rómov do Británie sleduje Londýn veľmi dôsledne. Ak by sa opakoval stav z októbra 1997, britská vláda by uvažovala o zavedení vízového režimu medzi SR a V. Britániou.
(and, SITA, TASR)