Na plynárenskej konferencii, ktorá bola minulý týždeň v Bratislave, pripomenul zástupca Gazpromu V. V. Remizov, že jeho podnik dodáva plyn do Rakúska, Nemecka a Fínska asi 25 rokov a za tú dobu nedošlo k prerušeniu dodávok plynu. Tento údaj povedal na margo snahy mnohých štátov o diverzifikáciu zdrojov plynu. Remizov povedal, že výstavba plynovodu z polostrova Jamal (leží za polárnym kruhom) do Európy je pred dokončením. Plynovod smeruje cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Ešte v roku 1995 sa uvažovalo, že by plynovod z Jamalu mohol viesť cez Slovensko. Gazprom minulý rok vyťažil na území Ruska 533 mld kubických metrov plynu a podieľa sa na ruskej ťažbe 94 percentami. Gazprom je najväčšia plynárenská spoločnosť na svete, bola privatizovaná, vedie ju a zároveň v nej vlastní účastiny Rem Viachirev.
DODÁVKA PLYNU PRE
OBYVATEĽSTVO JE STRATOVÁ
Zástupca generálneho riaditeľa SPP Ján Rajzinger povedal, že aj SPP skúma možnosť diverzifikovať zdroje plynu, ale nebude to robiť za cenu zdraženia dodávok plynu z diverzifikovaných zdrojov. Diverzifikácia plynu je súčasťou programu slovenskej vlády. Podľa Rajzingera existuje možnosť odoberať nórsky plyn z Poľska alebo z južnej línie tranzitného plynovodu z Jadranu. V súčasnosti 95 % slovenskej spotreby plynu sa pokrýva dodávkami z Ruska, zvyšok je domáca ťažba spoločnosťou Nafta, a.s. Gbely. Cez Slovensko sa tento rok má prepraviť tranzitným systémom 85 mld kubických metrov plynu a domáca spotreba predstavuje 6,5 mld kubických metrov. Slovensko je podľa Rajzingera pripravené zvýšiť kapacitu tranzitného systému výstavbou ďalšej línie. Zo skorších správ uvoľnených SPP vyplýva, že stavba tzv. piatej vetvy tranzitného plynovodu bola zastavená. Slovenský tranzitný systém začína vo Veľkých Kapušanoch a končí v Lanžhote v ČR, meria 460 km, má odbočku do Rakúska. Nedávno založený rusko-slovenský podnik Slovrusgaz, a.s., bude obchodovať s tzv. špičkovým plynom, ktorý sa dodáva v lete. Na konferencii vystúpil aj riaditeľ sekcie ministerstva hospodárstva Ján Hij, ktorý povedal, že plyn sa podieľa na spotrebe všetkých energií 28 percentami a do roku 2005 sa má jeho podiel zvýšiť na 32 %.
Vedenie Slovenského plynárenského priemyslu, š.p., (SPP) vyhlásilo, že ceny plynu pre obyvateľstvo sú rovnaké od roku 1991. V roku 1993 začal SPP odvádzať päťpercentnú DPH, avšak od domácností inkasuje rovnakú cenu za plyn. SPP tvrdí, že od roku 1991 prekročila celková strata pri predaji plynu obyvateľstvu za regulované ceny (1,73, resp 2,94 Sk za kubický meter plynu) 6 mld Sk. Kúrenie a varenie na plyne je pre domácnosti výrazne lacnejšie ako kúrenie s hnedým uhlím. V ČR sú sadzby za plyn pre domácnosti výrazne vyššie.
NÓRSKY PLYN JE DRAHŠÍ
Ceny plynu na rozdiel od cien ropy sa nezverejňujú. Na verejnosť preniklo, že v rámci diverzifikácie zdrojov plynu pre ČR, ktorá minulý rok kontrahovala s nórskou spoločnosťou Statoil dodávky plynu do ČR v objeme asi 3 mld kubických metrov ročne, budú drahšie asi o 15 % v porovnaní s dodávkami z Ruska. ČR pre svoju spotrebu dováža ročne spolu asi 9 mld kubických metrov plynu.
Minulý týždeň sa na dvojdňovej medzinárodnej plynárenskej konferencii v Bratislave zúčastnili zástupcovia z 22 európskych plynárenských spoločností. Minulý rok bola plynárenská konferencia v Prahe, na budúci rok má byť v Berlíne.
JURAJ ĎURČENKA