PEKING (TASR) - USA a Čína za neobvykle intenzívnej spolupráce navrhujú, aby sa 4. júna v Ženeve uskutočnila schôdzka ministrov zahraničných vecí piatich stálych členských krajín Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Hlavným predmetom rokovaní by mala byť jadrová kríza v južnej Ázii a snaha o zastavenie jadrových pretekov Indie a susedného Pakistanu. Informovali o tom včera nemenované zdroje čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Účastníci navrhovaného zasadania by rokovali o vplyve jadrových testov na celosvetové úsilie o jadrové odzbrojenie. Nemenovaný čínsky predstaviteľ skonštatoval, že Washington a Peking nikdy dosiaľ tak úzko nespolupracovali.
Čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan a jeho americká rezortná kolegyňa Madeleine Albrightová niekoľkokrát spolu telefonovali a zdôraznili potrebu spolupráce. V tejto súvislosti včera do Pekingu pricestoval jeden z poradcov amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Sandy Berger pred blížiacou sa návštevou prezidenta Billa Clintona. Čínske ministerstvo zahraničných vecí dalo vopred najavo, že bude proti sankciám voči Indii a Pakistanu v súvislosti s poslednou sériou ich jadrových skúšok. Nemenovaný čínsky predstaviteľ zároveň neodpovedal, či má Peking v úmysle obnoviť jadrové pokusy.
India minulý mesiac vykonala päť jadrových skúšok odvolávajúc sa na hrozbu z Číny. Susedný Pakistan reagoval šiestimi jadrovými výbuchmi. Britský minister zahraničných vecí Robin Cook včera vyhlásil, že svetové veľmoci vyvinú tlak na Indiu a Pakistan, aby začali vzájomné rokovania a ukončili jadrové testy.