Bufet - Šikanovaný vojak musí priniesť jedlo.
Výherný automat - Mladého vojaka zavrú do skrine. Zhora šikanujúci vhodí mincu, zdola musí vyjsť bankovka.
Benátska noc - Šikanujúci prebudia najmladších vojakov, porozbíjajú sklené predmety a „mladí“ musia holými rukami pozbierať črepy.
Odber krvi - Údermi do nosa alebo hlavou o stenu sa vyvolá krvácanie a krv je odchytávaná do „ešusu“.
Vojaci v prieskumoch uvádzajú medzi formami šikanovania aj:
- vyžadovanie nákupu cigariet, alkoholu, jedla,
- obmedzovanie a narušovanie odpočinku (upratovanie po večierke, rôzne nástupy),
- upratovanie rajónov navyše,
- vyhadzovanie vecí zo skriniek,
- zakazovanie účasti na kultúrnych a športových podujatiach,
- zakazovanie nákupov v armádnom bufete,
- telesné tresty, bitka,
- čistenie obuvi, pranie odevov starším vojakom,
- aktivity, ktoré patria do kategórie obťažovania, zosmiešňovania, trápenia, znižovania ľudskej dôstojnosti,
- obmedzovanie pohybu najmladších vojakov,
- zákaz sedieť, sledovať televíziu, vzďaľovať sa bez povolenia starších,
- zákaz spávať na chrbte,
- zabávanie starších vojakov podľa ich želania,
- sponzorstvo - platenie úhrady v krčmách a reštauráciách.
VYHLÁSENIE
Minulý týždeň pripravili v Trenčíne pracovníci správy výchovy a kultúry Generálneho štábu Armády Slovenskej republiky dvojdňový teoreticko-praktický seminár na tému šikanovanie v armáde. Viac ako stovka účastníkov na záver prijala spoločné vyhlásenie, v ktorom píšu: „Vyhlasujeme, že šikanovanie považujeme za nebezpečný prejav vo vzťahoch medzi vojakmi, za vážneho nepriateľa bojového ducha jednotiek a armády. Každý, kto sa snaží získať osobný prospech na úkor iného, kto iného ponižuje a zosmiešňuje z pozície formálnej či neformálnej moci, musí byť potrestaný a kolektívom jednotky odsúdený. Vojenská práca je náročná, vyžaduje si zodpovednosť, odvahu a spoluprácu založenú na vzájomnej dôvere. Atmosféra strachu, nevraživosti, arogancie a povýšenectva ohrozuje splnenie bojových úloh a stavia sa tak proti poslaniu armády. Vyzývame všetkých veliteľov a podriadených, všetkých profesionálnych vojakov, občianskych zamestnancov a vojakov základnej služby, aby sa postavili proti šikanovaniu, aby odhalili tých, ktorí sa nechcú podriadiť celospoločenským cieľom. Bojujme proti šikanovaniu!“
VOJENSKÁ POLÍCIA
V minulom roku riešila vojenská polícia 108 prípadov šikanovania, ktoré boli klasifikované ako trestné činy. Prípady sa týkali predovšetkým vyžadovania rôznych úsluh (37), upratovania rajónov (19), finančných príspevkov (17), ale tiež fyzického násilia (17). Vlani organizovala polícia vyše 400 a v tomto roku 159 prednášok pre nováčikov. Podľa polície k intenzívnejšiemu výskytu šikanovania dochádza v treťom a štvrtom mesiaci po nástupe na vojenskú službu. Šikanovanie v prvom mesiaci sa podarilo takmer eliminovať dôsledným uzavretím „prijímača“. Polícia v tomto roku rieši o 21 prípadov šikanovania menej v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je pokles o 43,7 percenta. Na odhaľovanie trestnej činnosti v armáde sú zamerané preventívno-bezpečnostné akcie, ktorých v tomto roku bolo 167, z toho dve celoarmádne.
PÁCHATELIA
Viac ako jedna tretina páchateľov šikanovania bola už v minulosti súdne trestaná pre úmyselné trestné činy. Ani jeden z páchateľov nemal vysokoškolské vzdelanie, strednú školu s maturitou absolvovalo iba 5 percent. Väčšina šikanujúcich má len základné vzdelanie, niekedy aj to neukončené.
LINKY DÔVERY
Linka armády na Generálnom štábe ASR: 0831/536323 alebo 0960/332644. Po pracovnom čase sa na prvom čísle zapína fax, na druhom záznamník. Svoj problém možno aj napísať na adresu: Oddelenie pre styk s verejnosťou, Linka armády GŠ ASR, M. Rázusa 7, 911 27 Trenčín. Na linku dôvery Ministerstva obrany SR možno zavolať iba cez ústredňu (07/250 320). Kompetentná pracovníčka v júni nebude prítomná, možno však zanechať krátky odkaz na záznamníku.
PSYCHOLÓGOVIA A DUCHOVNÍ
Stále viac psychológov stráca záujem o pôsobenie vo vojenských útvaroch. Súvisí to predovšetkým s tým, že sú poverovaní inými funkciami a nemôžu vykonávať svoju prácu. Dlhodobo nízky je aj počet duchovných v armáde. Z optimálneho počtu 36 je zatiaľ k dispozícii iba štvrtina. (rt)