Cieľom zriadenia Linky dôvery Ministerstva vnútra SR (MV SR) bolo, aby občania mohli anonymne podávať oznámenia o protiprávnom konaní policajtov. Na linku dôvery 07/ 566 11 10, ktorá bola zriadená v roku 1995 a funguje nepretržite celých 24 hodín, prichádza denne šesť až osem podaní od občanov, konštatoval riaditeľ Ústredného operačného strediska Prezídia policajného zboru SR Ľ. Mráz. Pracovníci po prebratí telefonáty spracujú a postúpia ich úradu inšpekčnej služby alebo úradu kontroly. Na konkrétnych prípadoch potom príslušné orgány pracujú a preverujú ich v zmysle platných zákonov.
FÚZIA KSÚ A SNS
Vedenie Kresťanskej sociálnej únie (KSÚ) uvažuje o tom, že KSÚ zanikne a stane sa súčasťou SNS. Súhlas s fúziou KSÚ a SNS vyslovil sobotňajší VIII. snem SNS v Žiline. Včera o tom informoval predseda KSÚ V. Oberhauser. Fúziu uprednostnili pred možnosťou vzniku dočasnej volebnej strany, ktorá je podľa Oberhausera voči voličom neetická. V prípade rozhodnutia o zániku strany by mal vzniknúť návrh spoločnej volebnej kandidačnej listiny, podľa Oberhausera by zo 150 miest mohla KSÚ obsadiť okolo 40.
NOVINÁRI VYZÝVAJÚ MINISTRA KRAJČIHO
Prípravný výbor Iniciatívy na ochranu novinárov včera listom vyzval ministra vnútra SR Gustáva Krajčiho na rokovanie za okrúhlym stolom. List podpísali predseda Slovenského syndikátu novinárov Ján Füle a sedem redaktorov z denníkov SME, Pravda, Nový Čas, Práca, Rádia Slobodná Európa, Rádia TWIST a Televízie Markíza, ktorí navrhujú verejnú diskusiu päťčlenných delegácií v termíne do 10. júna. Okrem iného vyjadrili vieru, že G. Krajči sa nemieni mlčky prizerať na psychické a fyzické násilie voči novinárom. „Počas uplynulých niekoľkých mesiacov sa tieto útoky stupňujú a napriek Vami deklarovanej snahe o ich prešetrenie zatiaľ nebol odhalený ani jeden páchateľ,“ píše sa v liste.
KURZ O NEBEZPEČNÝCH ODPADOCH
Piaty týždňový kurz Regionálneho školiaceho centra (RŠC) pre implementáciu Bazilejského dohovoru (BD) o riadení pohybov nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní sa začal včera v Bratislave. Jeho témou sú programy zvyšovania uvedomelosti občanov v oblasti životného prostredia. Odborníci z 19 krajín strednej a východnej Európy sa budú školiť, ako informovať verejnosť o prevencii a nakladaní s nebezpečnými odpadmi.
EXPEDÍCIA DO HIMALÁJÍ
Šiša Pangma (8046 m) a Čo Oju (8201 m) sú dva vrcholy Himalájí, ktoré sú cieľom prvej vojenskej horolezeckej expedície naplánovanej na jeseň tohto roku. Členmi 12-člennej expedície sú vojaci z povolania, občianski zamestnanci rezortu obrany a traja inštruktori horolezectva. „Vlajky žiadnych politických strán naši horolezci na osemtisícovky neponesú. Ak sa im podarí dobyť vrcholy, vztýčia na nich iba zástavu Slovenska a štandardu MO SR,“ zdôraznil podplukovník J. Matlák. (TASR, SITA)