m prudkým pádom na ruských finančných trhoch, značným rastom výnosov z pokladničných poukážok a trojnásobným rastom úrokových sadzieb na 150 %.
„Rusko sa nachádza pred finančnou revolúciou,“ uviedol liberálny denník Nezavisimaja Gazeta, ktorý dodáva, že rubeľ by mal byť devalvovaný, hoci ruská vláda tento krok vylúčila. „Namiesto devalvácie plánuje Rusko vytvoriť špeciálny fond zo západných pôžičiek s cieľom spätného nákupu pokladničných poukážok, ktoré aj tak nikto nepotrebuje,“ uvádza denník, pričom dodáva, že ak vláda ruskú menu nedevalvuje, rubeľ aj tak poklesne pod vplyvom finančnej krízy.
Vplyvný podnikateľský denník Kommersant však celú záležitosť posudzuje inak. Denník uvádza, že existuje možnosť vybrať si medzi zruinovaním celého bankového systému a spätným nákupom pokladničných poukážok. „Dramatické udalosti na finančných trhoch môžu paradoxne vláde pomôcť, ak centrálna banka nájde prostriedky na kúpu pokladničných poukážok, a tak znížiť vnútorný dlh,“ píše Kommersant, a dodáva, že vývoj krízy ovplyvní budúcnosť premiéra Sergeja Kirijenka.
Denník Nezavisimaja Gazeta vo všeobecnosti privítal rozhodnutie centrálnej banky zvýšiť sadzby.
Populárny denník Moskovskij Komsomolec uviedol, že svetová komunita sa k Rusku postavila chrbtom. V priebehu niekoľkých hodín sa situácia vrátila na úrovne spred dvoch rokov.
Vládny denník Rossijskaja Gazeta sa o finančnej kríze zmienil iba okrajovo. Komunistický denník Pravda vyjadril pochybnosť, že rubeľ prežije krízu bez ujmy.