ej ľavice (SDĽ) Brigity Schmögnerovej je nutné krok za krokom preveriť všetky privatizačné projekty, ktoré sa uskutočnili hlavne v rokoch 1995, 1996 a 1997 prostredníctvom priamych predajov.
„Až 40% zo sprivatizovaných podnikov, čo predstavuje asi 500 až 600 podnikov, sa v súčasnom období nachádza v úpadku,“ skonštatovala Schmögnerová. Patria k nim ZŤS Krupina, Finiš, Trikota a tiež ZDA Partizánske, ktoré bolo predané za 1 Sk. Napriek existujúcemu zákonu o veľkej privatizácii, ktorý umožňuje Fondu národného majetku (FNM) SR konať v takýchto prípadoch a umožňuje mu odstúpiť od kúpno-predajnej zmluvy a získať majetok späť do svojho vlastníctva, je nutné zvážiť, či FNM dôsledne dodržiava a využíva svoje právomoci. Podľa slov B. Schmögnerovej FNM hrubo zanedbal svoje úlohy a dodnes nedostatočne funguje sekcia odstúpenia od kúpno-predajných zmlúv.
Zámerom SDĽ je vytvoriť také podnikateľské prostredie, aby podniky so schopným manažmentom boli schopné aj v dnešnej situácii sa dostať z krízy. Na druhej strane SDĽ bude presadzovať postihy tých, ktorí vedú spoločnosti zámerne k zániku. Ťažiskom ekonomického programu SDĽ je ozdravenie podnikovej sféry a urýchlenie procesu hľadania zodpovedného vlastníka. Následne nato by sa mali vrátiť podniky do vlastníctva FNM a hľadať pre ne nového vlastníka, ktorý bude schopný podnik viesť k prosperite. „Pre selekciu vlastníkov budeme využívať konkurzy a tiež plánujeme sprísniť zákon o veľkej privatizácii,“ dodala predstaviteľka SDĽ.