KÁBUL (REUTERS) - Medzinárodné záchranné tímy včera zápasili s nepriaznivým počasím a neskoro popoludní začali prichádzať do Faizabádu na východ epicentra zemetrasenia, ktoré v sobotu postihlo severnú časť Afganistanu a vyžiadalo si tri tisícky ľudských životov. Jednému lietadlu Červeného kríža s liekmi a 12 záchranármi sa podarilo na druhý pokus pristáť vo Faizabáde, keď sa zdvihli mraky. "Na palube máme 12 ľudí, ktorí posúdia situáciu a 400 kg liekov vrátane prostriedkov na ošetrenie vojnových zranení," oznámil hovorca Červeného kríža. Podľa jeho slov mohol byť počet obetí vyšší než 3000. "Je to možné, pretože zemetrasenie bolo silné. Bude trvať niekoľko dní, kým potvrdíme počet obetí," povedal novinárom v Kábule.
Predstavitelia OSN oznámili, že do Faizabádu prišiel aj ich tím. Tromi najviac zasiahnutými oblasťami sú Šar-i-Buzurg, Rustak a Chah-ab. Prvá z nich bola zasiahnutá aj zemetrasením vo februári, keď tu otrasy pôdy zničili 14 dedín. "Cesta z najbližšieho mesta Faizabádu do Šar-i-Buzurgu trvá päť dní, na koni alebo oslovi. Nie sú nijaké cesty, ktoré by viedli z oblasti do okolitého sveta," uvádza sa v správe OSN. "OSN je pripravená dopraviť letecky stany a deky a uspokojiť tak bezprostredné požiadavky na prístrešky. Ďalšie základné potreby budú zrejme voda a jedlo, ako aj zásoby liekov."
Podľa Chrisa Teirlincka z organizácie Lekári bez hraníc bolo v provincii Tašár zničených viac ako 36 dedín a 21 dedín v provincii Badachšan. Oznámil, že lietadlo OSN nemohlo pristáť na letisku v Choja Ghare pre zlé počasie a vrstvu blata.
Aj pri zemetrasení vo februári tohto roku bránilo záchranným prácam zlé počasie, ktoré prinútilo záchranárov použiť helikoptéry zo susedných bývalých sovietskych republík. Humanitárne organizácie zostávajú od februára v oblasti severného Afganistanu a snažia sa koordinovať a distribuovať pomoc v oblasti, kde sú tisíce ľudí bez prístrešia.