ptére," povedal pre Reuters Robert Hoffman, 55-ročný šéf tímu, ktorý odletel do Káthmándú po skončení misie. Odpad, ktorý vyzbierala americká environmentálna expedícia Everest`98, predstavoval až 1 484 kg všeobecného odpadu, 243 kg ľudských výkalov, 157 prázdnych kyslíkových fliaš, 211 palivových kanistier a 546 použitých batérií. Hoffman povedal, že odpad nazbierali medzi základným táborom a táborom Južného sedla vo výške 7 906 m na trase juhovýchodného hrebeňa. Trasu vytýčili sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay v máji 1953. Hoffman, štyria americkí horolezci z tímu a sedem nosičov-šerpov dosiahlo vrchol Everestu 20. mája.
Niektoré kyslíkové bomby, ktoré Američania pozbierali, znečisťovali horu už od rokov 1960 a 1962. "Sú to takmer zberateľské kúsky - také sú staré," povedal člen expedície Don Beavon, 42-ročný terapeut zo Seattlu. Podľa členov tímu sa všeobecná situácia z hľadiska životného prostredia na 8848 m vysokom Evereste zlepšuje, keďže panuje vyššia uvedomelosť ohľadom odpadu na hore.
Od roku 1992 sa od expedícií na Mount Everest žiada, aby zložili "odpadovú zálohu" predstavujúcu 4000 dolárov, ktorá sa vracia, keď si tím prinesie späť svoj odpad z výpravy. Zahraničné tímy platia 150 dolárov na jedného šerpu, ktorý znesie dolu ruksak prázdnych kyslíkových fliaš. "Každý znesie dolu kyslíkové fľaše, no ľudské výkaly tam ostanú," povedal Hoffman a dodal, že si na odvoz odpadu najmú helikoptéry. Odpad sa momentálne nachádza na letisku v Sjang boche, asi 550 km severovýchodne od Káthmándú. Tím vyhlásil, že časť odpadu zahodia v Nepále, no veci, ktoré možno recyklovať, naložia do vlnených vriec, škatúľ a kontajnerov a dopravia ich do USA, keďže v Nepále neexistujú zariadneia na recyklovanie. Turizmus, vrátane horolezectva, je hlavným zdrojom príjmov Nepálu. Posledné štatistiky hovoria, že turizmu vďačí toto himalájske kráľovstvo za vlaňajší ročný príjem vo výške 117 miliónov dolárov.