Všetko sa obrátilo na dobré. Finančný problém, ktorý je podľa riaditeľa Ruskej kozmickej agentúry dnes ťažšie riešiteľný ako technické problémy stanice Mir, sa vyriešil. Minister financií SR Miroslav Maxon prišiel síce pred mesiacom z Moskvy s "istými informáciami, že sa to nevyvíja celkom v súlade" s dohodami, na ktoré pristúpil jeho ruský partner Michail Zadornov. Vladimírovi Mečiarovi však v Moskve oznámili, že agentúra upustila od požiadavky 20 miliónov amerických dolárov v hotovosti. Výcvik a let slovenského kozmonauta na stanici Mir uhradí Moskva sama - z dlhu voči Bratislave. A to napriek tomu, že nedostatok peňazí už agentúra riešila i tak, že ruskí kozmonauti pili z reklamných dôvodov izraelské trvanlivé mlieko a pre americký teleshopping QVC ponúkali gulôčkové pero Fisher Space Pen, ktoré píše aj v bezváhovom stave, omrvinky kamenia vraj z Mesiaca za 2500 USD, ba aj skafander za 25 tisíc.
Kozmická agentúra sa zjavne spolieha na sľub, aký dostali aj baníci, učitelia a štátni zamestnanci vôbec, o vyrovnaní dlhu 9,5 miliardy rubľov za omeškané výplaty. Prezident Boris Jeľcin osobne nariadil novej vláde splniť záväzky voči agentúre pri uskutočňovaní ruskej účasti na stavbe medzinárodnej stanice Alfa. Z 340 miliónov dolárov pre agentúru v tohtoročnom štátnom rozpočte však agentúra dostala do apríla iba osem miliónov. Koncom júla malo Rusko vyslať na obežnú dráhu prvý diel Alfy, modul FGB. K nemu mali Američania pripojiť o mesiac neskôr spojovací uzol. Zatiaľ z toho nebude nič. "Dočasný problém" s meškaním FGB, ktorý oddiali vyslanie prvej posádky na Alfu v roku 2002 azda aj o 18 mesiacov, sa však podľa hovorcu moskovského ministerstva zahraničných vecí dá prekonať spoločným úsilím. To znamená ďalšími dolármi, ECU a jenmi.Včera o tom rokovali predstavitelia strán, zúčastnených na Alfe.
Stanica Alfa nahradí technickými problémami prenasledovaný Mir, až ten dostane koncom roka 1999 konečne "povel" zrútiť sa z vesmíru do morských hlbín. Ak sa tak nestane už o rok skôr. Práve v deň moskovskej návštevy Vladimíra Mečiara spomenul túto možnosť riaditeľ Ruskej kozmickej agentúry ako variant pre prípad, že sa agentúre minú peniaze na prevádzku stanice. Mir by tak nezanikol len na starobu, ale predčasne na finančné suchoty. Ešte tento mesiac príde z podmoskovského strediska riadenia letov pokyn na zníženie obežnej dráhy stanice Mir. Slovenský kozmonaut sa teda nedostane tak vysoko ako jeho predchodcovia na tejto stanici. Bude jedným z jej posledných pasažierov. Cestu ku hviezdam mu urovnal sám Vladimír Mečiar.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME)