VIEDEŇ (ČTK) - Medzinárodná ekologická organizácia Greenpeace zvolala na nedeľu 7. júna do Viedne veľkú demonštráciu pod heslom Spoločne proti Mochovciam. Zhromaždenie sa má uskutočniť pri viedenskej budove OSN, kde sídli aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Podľa včerajšieho vyhlásenia Greenpeace je pripravovaná aktivácia palivových článkov v Jadrovej elektrárni Mochovce (JEMO) pre túto organizáciu poplašným signálom, že slovenská vláda chce zariadenie uviesť do prevádzky aj so závažnými bezpečnostnými nedostatkami. Vo vyhlásení sa uvádza, že ide o "časovanú atómovú bombu". Organizácia Greenpeace preto vyzvala všetkých "znepokojených" Rakúšanov, aby protestovali proti plánovanému uvedeniu Mochoviec do prevádzky. Podporu protestnej akcii prisľúbil aj viedenský starosta Michael Häupl.
Rakúska ekologická organizácia Global 2000 má údajne informácie, že plánovaná aktivácia palivových článkov v JEMO bude musieť byť odložená. Hovorca organizácie Lothar Lockl pre agentúru APA uviedol, že plánovaný štart reťazovej reakcie "je pravdepodobne nerealizovateľný, pretože sa ešte neskončil celý rad testov". Otázne je, pokračoval Lockl, či ide len o časový odklad, alebo sa pri skúškach zistili nedostatky. Hovorca zároveň vyzval prevádzkovateľa JEMO, aby zverejnil výsledky testov v záujme slovenského i rakúskeho obyvateľstva. Stále viac sa ukazuje, že kritika ekológov bola oprávnená, poznamenal Lockl. Hovorca JEMO Rastislav Petrech včera v rozhovore pre APA správy o odklade aktivácie palivových článkov odmietol. "Pracujeme podľa plánu," povedal, je však ťažké aktiváciu čo najpresnejšie vopred naplánovať. Až keď bude skúška úspešne dokončená, možno prikročiť k ďalšiemu, vyhlásil Petrech, ktorý však nechcel uviesť presný termín aktivácie. Dodal len, že je to otázka jedného týždňa.
Slovenská štúdia, Bratislavou "doteraz držaná pod zámkou", podľa údajov rakúskej organizácie Stop Mochovce poukazuje na neekonomickosť JEMO. Informovala o tom rakúska agentúra APA s odvolaním sa na včerajšie vyhlásenie organizácie. Stop Mochovce ďalej žiada, aby Rakúska republika spoločne s partnermi v rámci Európskej únie (EÚ) a so slovenskou stranou vypracovala koncept alternatív k Mochovciam a spoločne s nimi ho realizovala.