MOSKVA (ČTK) - Na príprave dvojstrannej dlhodobej dohody o dodávkach ruskej ropy na Slovensko do roku 2015 sa včera v Kremli dohodli ruský prezident Boris Jeľcin a slovenský premiér Vladimír Mečiar. Dodávky by mali predstavovať šesť miliónov ton ropy ročne. Obaja politici sa tiež dohodli, že spoločne s talianskymi partnermi posúdia možnosti výstavby novej vetvy plynovodu z Ruska cez Poľsko a Slovensko do Talianska a v dohľadnom čase podpíšu príslušnú zmluvu. Ide o prípojku k existujúcemu plynovodu Jamal-Poľsko-Nemecko.
Podľa tlačovej služby v Kremli Jeľcin a Mečiar zhodne vyjadrili spokojnosť s rozvojom spolupráce obidvoch krajín v jadrovej energetike. Obaja potvrdili pripravenosť na jej rozšírenie pri "dodržiavaní najvyšších medzinárodných bezpečnostných noriem stanovených pre moderné jadrové elektrárne".
Jeľcin a Mečiar posúdili tiež projekt výroby spoločného lietadla JAK-130, pre ktorý slovenské závody pripravujú motor. Ruský prezident údajne tiež podporil záujem Bratislavy pripojiť sa k výrobe vojenského dopravného lietadla AN-70, na ktorom spolupracuje niekoľko európskych krajín.
Obaja štátnici prerokovali súčasnú politickú situáciu vo svete. "Pozície strán sa zhodli v hlavnom: tendencie na vytvorenie mnohopolárneho sveta nadobúdajú na sile, a to v plnej miere zodpovedá záujmom Ruska a Slovenska," zdôraznila tlačová služba Kremľa. Podľa nej stretnutie obidvoch štátnikov sa uskutočnilo "vo výnimočne srdečnom duchu a priateľskom ovzduší". Ruský prezident pritom údajne ubezpečil, že medzi Ruskom a Slovenskom "neexistujú politické problémy".
Po včerajšom rokovaní s predsedom ruskej vlády Sergejom Kirijenkom v Moskve premiér SR Vladimír Mečiar potvrdil, že Slovensko má záujem na ďalšom pokračovaní spolupráce s Ruskom v oblasti jadrovej energetiky. Ako dodal, slovenská strana včera požiadala premiéra Sergeja Kirijenka a ministra pre atómovú energetiku Jevgenija Adamova, aby ruskí špecialisti obhájili technickú úroveň jadrovej elektrárne v Mochovciach v medzinárodnej diskusii, ktorá sa teraz podľa slov Vladimíra Mečiara "zbytočne okolo tohto problému rozvíja".